Google se mora soočiti s tožbo za 13,6 milijarde funtov
Sodišče v Združenem kraljestvu je odločilo, da se mora Google soočiti s tožbo v vrednosti 13,6 milijarde funtov, ker naj bi imel preveliko moč na trgu spletnega oglaševanja.
Tožba, ki jo je vložila skupina Ad Tech Collective Action LLP trdi, da je spletni velikan ravnal protikonkurenčno, zaradi česar so bili ob zaslužek spletni založniki v Združenem kraljestvu.
Googlova matična družba Alphabet je v svojih prizadevanjih, da bi tožbo umaknila, zadevo označila za “nedosledno”. Vendar je pritožbeno sodišče za konkurenco v Londonu odločilo, da gre primer lahko na sodišče.
»Ta odločitev ima velik pomen za žrtve Googlovega protikonkurenčnega ravnanja na področju oglaševalskih tehnologij,« je dejal nekdanji direktor urada Ofcom Claudio Pollack, zdaj partner v podjetju Ad Tech Collective Action. »Google bo zdaj moral za svoje ravnanje odgovarjati v polnem sodnem postopku.« Vendar je Googlov pravni direktor Oliver Bethell tožbo označil za »špekulativno in oportunistično«. »Odločno in na podlagi dejstev ji bomo nasprotovali,« je dodal v izjavi.
Zadeve se nanašajo na oglaševalsko tehnologijo, običajno skrajšano na adtech, ki odloča o tem, katere spletne oglase ljudje vidijo in koliko založnike stanejo.
Gostovanje takšnih oglasov je velik vir prihodkov za številna spletna mesta. Ad Tech Collective Action pravi, da je proračun za digitalno oglaševanje leta 2021 dosegel 490 milijard dolarjev. To je tudi izjemno dragocena panoga za Google, saj močno prevladuje pri spletnem iskanju.
Bistvo zahtevka je trditev, da Google zlorablja to prevlado in zmanjšuje prihodke drugih spletnih strani. Družba Ad Tech Collective Action trdi, da Google izvaja t. i. »samopreferenciranje«, tako da svoje izdelke in storitve promovira bolj poudarjeno kot izdelke in storitve svojih tekmecev.
Pravi, da to pomeni, da založniki na koncu dobijo manj denarja za oglase, ki jih gostijo, poleg tega pa morajo Googlu plačevati zelo visoke pristojbine.
Prijavi napako v članku