Google plačal 5 milijard zaradi sledenja v anonimnem načinu
Google je pristal na poravnavo v tožbi, ki trdi, da je kršil zasebnost uporabnikov, saj jim je sledil, tudi ko so brskali v t. i. anonimnem ali zasebnem načinu.
V skupinski tožbi so uporabniki od največjega svetovnega iskalnika in matične družbe Alphabet zahtevali vsaj 5 milijard dolarjev (4,5 milijard evrov). Google, Facebook, Amazon in druga tehnološka podjetja so v zadnjih letih pod drobnogledom regulatornih organov v EU, ZDA in tudi drugje. Kazen, ki je doletela Google, še zdaleč ni edina, je pa med največjimi doslej.
Ameriška okrožna sodnica Yvonne Gonzalez Rogers je potem, ko so odvetniki sporočili, da so dosegli predhodno poravnavo, načrtovano sojenje odpovedala.
Sodnica je v začetku leta zavrnila Googlovo zahtevo za zavrnitev tožbe, saj ni bilo dokazov, da so se uporabniki strinjali, da lahko Google zbira informacije o njihovem brskanju v anonimnem načinu. Pogoji poravnave niso bili razkriti, vendar naj bi odvetniki uradno poravnavo v potrditev sodišču predložili do februarja 2024.
V skupinski tožbi, ki jo je leta 2020 vložila odvetniška družba Boies Schiller Flexner, je pisalo, da je Googlovo ravnanje uporabnikovo anonimno brskanje spremenilo v »neodgovorno zakladnico informacij«, ki je zajemala uporabniške preference in tudi »potencialno neprijetne stvari«. Pa tudi, da Google ne more »nadaljevati s prikritim in nepooblaščenim zbiranjem podatkov praktično vsakega Američana z računalnikom ali telefonom«.
Google je dejal, da je uporabnike vnaprej obvestil o podatkih, ki jih je zbiral v anonimnem načinu. S tem se seveda ameriški uporabniki in njihovi odvetniki niso strinjali. Google pa je prepričan, da zbiranje zgodovine iskanja, tudi v zasebnem načinu pregledovanja, pomaga lastnikom spletnih mest »bolje oceniti uspešnost vsebine, izdelkov, trženja in drugega«.
Google se sooča še z drugimi tožbami, ki izpodbijajo njegove prakse iskanja in digitalnega oglaševanja. V začetku meseca decembra je tehnološki velikan sporočil, da bo plačal 700 milijonov dolarjev za poravnavo tožbe, ki jo je vložila skupina ameriških zveznih držav, ki Google obtožuje, da je zatrl konkurenco v svoji trgovini Play Store na napravah Android.
To se je zgodilo nekaj dni po tem, ko je izgubil sodno bitko na ameriškem sodišču proti izdelovalcu igre Fortnite, podjetju Epic Games, ki je velikana obtožilo, da zlorablja svoj prevladujoči položaj.
Prijavi napako v članku