Goljufije na hitrih blagajnah tudi pri nas
Če so goljufije bolj značilne onkraj luže, so sedaj tudi pri nas, poroča Siol.net. Nepridipravi so se tako znašli tudi pri hitrih blagajnah, katere ima vedno več trgovin po Sloveniji. Tako je nedavno moški v Nemčiji želel pretentati hitro blagajno. V bistvu ni pretental mehanizma, ampak ceno izdelka. Namreč, kupil je jetrca v vrednosti 47 evrov, vendar je stehtal sadje v enaki teži, ter samo zmenjal etiketo po zelo nižji ceni.
Zaposleni so goljufijo takoj opazili zaradi varnostnega mehanizma, ter ga takoj privedli pred sodnika. Pred sodnikom je tudi priznal, da je to že storil večkrat. Ta mu je naložil kazen v sorazmerju njegove letne plače, katera znaša 24 tisoč evrov. Tako je dobil kazen v višini kar 208 tisoč evrov. Pri tem so upoštevali dosedanje kriminalne obtožbe, ter tudi mesečne prihodke.
Tudi to se dogaja pri nas, kjer kupci vede ali nevede pri tehtanju pritisnejo napačno številko na tehnici. Tako na primer, kupec kupi določen izdelek po višji ceni na kilogram, pritisne pa nižjo ceno na kilogram.
Pri nas se s tem srečujejo predvsem večje trgovske verige, katere ponujajo samopostrežne blagajne. V Mercatorju imajo tako na voljo dva načina samopostrežnega nakupa. Eden izmed teh je preko samopostrežne blagajne Tik-Tak, drug pa je preko mobilne naprave, M Sken, kjer kupec s pomočjo mobilnega telefona ali mobilnega skenerja, katerega pridobi v trgovini, najprej skenira izdelek, ter ga nato položi v voziček. Ob prihodu na blagajno, mu potem ni potrebno zložiti vseh izdelkov iz vozička, temveč se kode izdelkov prenesejo v samopostrežno blagajno.
Seveda je tukaj tudi potrebno poudariti, da lahko kupec izdelek zloži v voziček, tudi če ga ni skeniral in tako zanj tudi ne plača. Vendar pri Mercatorju do sedaj takšnega primera niso imeli, saj redno izvajajo kontrolo ob postopku zaključka nakupa in plačila.
Vse hitre, samopostrežne blagajne so pa opremljene tudi s nadzornimi videokamerami, katere snemajo vsako blagajno posebej in vse korake, katere kupec opravi.
“Blagajne Tik-tak so opremljene z varnostnimi mehanizmi, ki preprečujejo napake ali zlorabe. Predvidevamo, da so kupca v Nemčiji pri nespodobnem ravnanju ujeli prav zaradi teh varnostnih ukrepov,” so v Mercatoru povedali za Siol.
Trgovec ima v primeru kraje izdelka, kar gre tudi v primeru goljufije s ceno, pravico poklicati policijo, katera nadalje vodi celoten postopek. Vendar so to do sedaj naredili le, če je bilo ogroženo osebje, oziroma zaposleni, ter kupci v trgovini.
Na Siolu pišejo, da so podobno so zasledili tudi pri podjetju Spar, kjer so opazili kar nekaj trikov, ki jih kupci izkoriščajo, da pretentajo njihove Express blagajne. V takšnem primeru se izvajajo postopki, skladni z zakonom o zasebnem varovanju in pooblastili varnostnih služb, ki pri njih izvajajo fizično varovanje.
Pri policiji pa navajajo, da takšno početje smatrajo kot kaznivo dejanje goljufije, vendar je potrebno vsak primer preveriti z vidika okoliščin in ravnanja storilca.
Statističnih podatkov o teh goljufijah trgovine ne podajajo. Policija pa navaja, da te primere obravnavajo posamezno, takoj ko prejmejo obvestilo varnostne službe v določeni trgovini.
Prijavi napako v članku