Računalništvo, telefonija
22.12.2017 12:37

Deli z drugimi:

Share

Glasovni asistenti Siri, Cortana, Alexa in Google Assistant prihajajo v pisarne in sejne sobe

Glasovni asistenti Siri, Cortana, Alexa in Google Assistant prihajajo v pisarne in sejne sobe
Glasovni asistenti Siri, Cortana, Alexa in Google Assistant prihajajo v pisarne in sejne sobe

Vsi tisti, ki se na dnevni ravni srečujete s sestanki, konferencami in sejnimi sobami, pripravite se, kajti prihaja umetna inteligenca. Glasovni asistenti Cortana, Alexa, Siri in Google Assistant prihajajo v pisarne in na sestanke. Če se sprašujte, kako je to mogoče, vam lahko kot prvi kontraargument razložimo, da nekateri glasovni asistenti že prepoznajo različne glasove znotraj posameznega pogovora in se temu primerno tudi odovejo. Če boste recimo Google Home vprašali po vašem koledarju, bo naprava ponudila zgolj podatke za vaš koledar in ne recimo podatke vaše žene. Če pa bo recimo žena postavilo to isto vprašanje, bo Google Home reagiral enako.

Predstavljajte si, kaj bi to pomenilo za sestanke in konferenčne pogovore. Vsak sodelujoči bi lahko samostojno komuniciral z glasovnim asistentom in tako s svojim koledarjem, e-pošto in opravili, ki jih ima shranjene v koledarju. Predstavljajte si, da so Janez, Aljaž, Sonja in Sandi vsi skupaj na istem videoklicu. Namesto tega, da vsak brska po svojih telefonih in išče prosti termin za naslednji sestanek, bi lahko eden od njih preprosto povedal: “OK Google, when is the next time that the four of us can meet for 30 minutes?” ali “Alexa, when is Janez Kovač available to meet with the four of us?”. Glasovni asistent bi v nekaj sekundah ponudil datume in ure, med katerimi bi potem sodelujoči lahko izbirali. Ko bi vsi skupaj izbrali datum in uro, bi vsak avtomatsko prejel opomnik v koledar. Ni slabo kajne?

Ustvarjalci glasovnih asistentov so že začeli z integracijo video konferenc v svoje sisteme. Google Home lahko že recimo sproži glasovni klic, Alexa pa lahko uporablja Amazonovo konferenčno storitev, da med seboj poveže ljudi. Teh lastnosti in orodij bo postopoma vse več, s tem pa bo vse več tudi možnosti uporabe. Če razmišljamo nekoliko za naprej, lahko predvidevamo, da bodo glasovni asistenti aktivni participanti v naših video klicih. Na tak način bodo sestanki bolj produktivni, saj nam ne bo potrebno skrbeti za stvari, ki nam sicer vzamejo kar precej časa.

Ljudem ne bo več potrebno vnašati vsako opravilo in nalogo v “to-do” sezname, temveč bo za to skrbel Google Business oz. kakorkoli se bo že imenoval Google Home, ko bo enkrat nared za uporabo v pisarnah. Prav tako bodo opravila, ki jih bomo opravili avtomatsko obkljukana. Brez dvoma si bomo na tak način olajšali delo in predvsem sprostili nekaj možganskih kapacitet za vnos prepotrebnih drugih informacij.

Še ena dobra stvar vključevanja glasovnih asistentov v sestanke je, da nam ne bo potrebno uporabljati prenosnikov. Prepričani smo, da s tem, ko “delamo” na prenosniku med sestankom, sami sebi škodujemo in nismo skoncetrirani na temo sestanka. Zagotovo bi brez prenosnikov sestanki bili precej krajši in še bolj učinkoviti. Pogosto se zgodi, da pridemo s sestanka in v resnici sploh ne vemo kaj smo se zmenili. Ravno temu bi se lahko na tak način izognili. Če mislite, da je ta scenarij svetlobna leta oddaljen od realnosti, potem se pošteno motite.

Geometrična rast, ki je povezana z učenjem računalnikov, je zelo strma. V zadnjih 20-ih letih se je zgodilo to, da so algoritmi in metodologije postali napredni do točke, kjer je zgolj vprašanje časa preden podjetja kot je Zoom, Cisco, Lifesize ali katerokoli drugo podjetje, ki se ukvarja z videokonferencami naznani integracijo ali sodelovanje z glasovnimi asistenti v video klicih. Vse to je seveda možno, zna pa se zgoditi tudi to, da bodo glasovni asistenti preprosto razširjeni v notranjost raznih konferenčnih aplikacij. Na primer Skype for Business in Cortana bi znala lepo dopolnjevati eden drugega.

Po našem mnenju smo približno dve leti oddaljeni od trenutka, ko bomo lahko vstopili v sejno sobo in začeli z: “I’m ready to start the meeting” in glasovni asistent bo sam vspostavil sistem ter naredil vse povezave, ki bodo potrebne. Glasovni asistenti so v tem trenutku morda celo najboljša izbira v času, ko imamo na delovnem mestu kar precejšnjo zmedo z številnimi platformami. Moderno delovno mesto je narejeno tako, da uporabljamo številne platforme in kar pogosto prihaja do zmešnjave med vsem temi.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

OptiCyber3 d.o.o.

Ulica Jožeta Jame 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 070 420 063
OptiCyber3 poskrbi za zanesljivo zaščito vašega računalniškega sistema Kako poskrbeti za zanesljivo zaščito računalniških sistemov? Za ustrezno varnostno zaščito in kar ... Več

CICERO, BEGUNJE, d.o.o.

Stegne 21c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 507 42 92, 041 662 178

STUDIO DTS

Avčinova ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 300 53 55
Veliko ljudi podcenjuje vlogo grafičnega oblikovanja pri rasti podjetja in prepoznavnosti blagovne znamke. Podjetje stežka preživi brez ustrezne komunikacije. Na tak ali drugačen ... Več

DEMAR d.o.o.

Gmajna 10, 1236 Trzin, Tel: 05 907 40 61
Drzne rešitve za spletne predstavitve z dušo Obstaja agencija, ki ponuja rešitve za podjetja, organizacije, znamke in posameznike. Za vse, ki pogrešajo sodobnost, kreativnost ... Več