eTemperaturno-terapevtski list ob bolnikovi postelji
Slovensko zdravstvo se sooča s številnimi izzivi, vendar pa na področju digitalne transformacije ne zaostajamo v primerjavi z ostalimi evropskimi državami.
Digitalna transformacija bolnišnic poleg spremembe nivoja tehnološke opremljenosti s programskimi aplikacijami, orodji in specialnimi informacijskimi rešitvami, zahteva tudi spremembe na ravni bolnišničnih procesov ter v miselnosti zaposlenih. Slednji morajo sprejeti prehod v učenje in postati digitalno opolnomočeni, vse z mislijo na bolnika v središču.
Papirni kartoni ob bolniških posteljah postajajo preteklost
Večina medicinskih podatkov nastaja ob postelji bolnika v bolnišnični oskrbi. Dobro se še spominjamo papirnih zapisov na kartonu, ki je visel na bolniški postelji. Zaradi kompleksnosti spremljanja hospitaliziranih bolnikov je prehod iz »papirnega bolniškega kartona« na »digitalni bolniški karton« eden od zahtevnejših procesov in se zato izvaja v zaključnih fazah digitalne transformacije bolnišnic in zdravstvenih ustanov.
Na prvi pogled se zdi prenos papirnega kartona v digitalno obliko enostaven in se rado spregleda, da je »list papirja« podpiral zelo kompleksen proces. »Enostaven del« predstavlja zajem osnovnih podatkov bolnika, integracije in zajem podatkov iz drugih informacijskih sistemov in naprav v bolnišnici. Kompleksnost pa predstavlja del, ki se nanaša na vpis zdravnikovih pripomb, opažanj, sprememb terapije in podobno. Vsi ti kompleksni zapisi so v dobi papirnega kartona predstavljali tudi največje tveganje za nastanek napak v obravnavi bolnika kot posledica nečitljivosti, nejasnih zapisov ali neenotne terminologije.
Sodelovanje s stroko prinaša boljšo rešitev
Rešitev eTTL – elektronski temperaturno-terapevtski list je razvijal tim razvojnih inženirjev, zdravnikov in medicinskih sester. Dodana vrednost eTTL je vmesnik, ki zdravnikom omogoča intuitivno rokovanje, samostojno načrtovanje poti zdravljenja bolnika in pokriva celoten proces zdravstvene obravnave in nege. Poenotena je terminologija, dodan sistem opozoril o morebitnih kontraindikacijah ter algoritem za avtomatizacijo zaključevanja in popravljanja terapij, kar preprečuje napake pri aplikacijah zdravil ter medicinskim sestram podaja jasna navodila za njihovo ukrepanje. Ključno vodilo stroke in razvojnega tima je, da informacija, ki jo zdravnik želi predati, ne sme biti okrnjena zaradi percepcije, da digitalna rešitev omejuje ustaljen oz. rutinski način dela posameznega zdravnika.
Elektronski bolniški karton v praksi
Po besedah strokovnega direktorja Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj, Aleša Rozmana, dr. med., spec. anest. z reanim., je informatizacija bolnišnične zdravstvene obravnave zelo kompleksen proces, katerega končni cilj je ponuditi vsem uporabnikom sistematičen, hiter in enostaven dostop do vseh potrebnih podatkov na enem mestu. Gre za povezovanje številnih deležnikov, ki so vključeni v proces diagnostike in zdravljenja bolnika: zdravnikov, medicinskih sester ter drugih zdravstvenih delavcev kot tudi podatkov opravljene funkcionalne diagnostike in laboratorijskih preiskav, tako znotraj kot tudi izven same bolnišnice. Dejstvo je, da morajo zdravniki in medicinske sestre obravnavati vse več hospitaliziranih bolnikov hkrati in o vseh ugotovitvah, opravljenih meritvah, predpisih terapije in ukrepih voditi ustrezne zapise, saj so le-ti ključni za varno in kakovostno zdravljenje bolnikov. Z uvedbo eTTL je bolnišnica dobila odlično orodje, ki omogoča pregledno vodenje zapisov, dokumentiranje življenjskih znakov, predpisovanje terapije in drugih ukrepov tako neposredno ob bolniku, kot tudi ob analiziranju posameznega primera od daleč. eTTL je nadomestil številne, pogosto nečitljive in pomanjkljive ročne zapise na raznih bolnišničnih dokumentih in s tem omogočil boljšo sledljivost in zmanjšal možnost napak zaradi napačnih ali nejasnih podatkov.
Rešitev je integrirana z drugimi informacijskimi sistemi, kot so npr. sistemi za nadzor življenjskih znakov ter lastni ali zunanji laboratorijski informacijski sistemi. Vsi ti podatki so pregledni ter dostopni v realnem času. Aktivnosti zdravnika, medicinske sestre ter drugih zdravstvenih delavcev pa sinhronizirane ter jasno in transparentno prikazane.
Čas, ki ga imajo na razpolago zdravniki in medicinske sestre, je omejen, vendar še vedno na prvem mestu ostaja komunikacija med bolnikom in zdravstvenim osebjem. Učinkovita komunikacija s pravimi in enostavno dostopnimi podatki, ki jih omogoča eTTL, pa pomembno prispeva k učinkovitemu, varnemu in kakovostnemu zdravljenju. (P.R.)
Prijavi napako v članku