Enostaven uvod v pametni dom
Prav skrb uporabnikov glede povezljivosti različnih naprav pametnega doma odpravlja standard Matter, saj prinaša interoperabilnost med napravami različnih proizvajalcev. Tako lahko vse naprave, ki podpirajo Matter, delujejo skupaj ne glede na to, ali uporabljate rešitev Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit ali katerokoli drugo združljivo platformo.
Matter zagotavlja komunikacijo prek meja proizvajalca
Cilj povezovalnega standarda Matter je poenostaviti in izboljšati komunikacijo med napravami pametnega doma. Zakaj je tako pomemben? Ker rešuje eno glavnih težav pametnega doma – in to je prav nezdružljivost različnih naprav in standardov. Iskanje združljivih izdelkov odslej uporabnikom ne bo več povzročalo preglavic. Svetila, termostate, pametne vtičnice, senzorje in druge komponente boste lahko poljubno kombinirali, vse kar boste morali preveriti je, da so skladni s standardom Matter. To je nekakšen jezik, ki zagotavlja komunikacijo prek meja posameznega proizvajalca.
Res je, da noben standard ne rešuje vseh težav in prav vsi izdelki, ki jih najdemo na trgu, tudi niso del standarda Matter. Povemo pa vam lahko, da je nabor naprav različnih proizvajalcev ogromen, in težav res ne bi smeli imeti. Pametna vtičnica, ki deluje z Amazon Alexo, bo usklajena tudi z Apple Home, Google Home ali SmartThings ter z ostalimi združljivimi rešitvami.
Za predstavo o tem, kaj vse si lahko doma omislimo, moramo vedeti, da standard omogoča upravljanje praktično vseh naprav pametnega doma: luči in stikal, vtičnic, termostatov in regulatorjev temperature, senčil, senzorjev, pametnih ključavnic, medijskih predvajalnikov, pa naprav bele tehnike, klimatskih naprav, robotskih sesalnikov, senzorjev kakovosti zraka …
Vozlišče, ki omogoča povezavo
Spoznajte Matter Wired Gateway, ki bo vaš najljubši spremljevalec v pametnem domu. Omogoča povezovanje in upravljanje različnih pametnih naprav. Podpira jih do 128 in ponuja združljivost z različnimi pametnimi platformami za prostoročno glasovno upravljanje, kar omogoča obsežno avtomatizacijo doma.
Podpira različne protokole, med njimi Zigbee, in omogoča vse, kar smo v članku predhodno omenili. Z njim lahko centralizirano upravljate vse svoje pametne naprave preko ene aplikacije, kar poenostavi upravljanje in močno izboljša uporabniško izkušnjo.
MOES: naprave, ki bodo spremenile vaš pogled na pametni dom
V to vozlišče boste lahko dodajali naprave pametnega doma, kot so MOES naprave. To so visokokakovostne naprave, ki predstavljajo celovito rešitev za pametni dom. Delujejo v standardu Zigbee in jih povežete preko mosta oziroma vozlišča Matter Wired Gateway.
Od tu naprej pa je meja tega, kaj vse boste v svojem domu “spametovali”, zgolj vaša domišljija.
Odprite vrata domišljiji
Za začetek si lahko omislite na primer pametna svetila in vtičnice, ki jih lahko upravljate z aplikacijo na svojem pametnem telefonu. Nastavili boste lahko, kdaj naj se luči prižgejo in kdaj ugasnejo. Z zasenčenjem boste poskrbeli za ambientalno osvetlitev, ko boste na dopustu, pa boste lahko nastavili urnike, kdaj naj so luči prižgane, in morebitni nepridipravi ne bodo niti zaslutili, da je dom prazen.
Po drugi strani boste s pametnimi vtičnicami lahko kakšno napravo vklopili na dajavo ali pa jo na poti v službo, ko ne boste vedeli, ali ste jo izklopili ali ne – v aplikaciji preprosto izklopili in poskrbeli, da bo vse v najlepšem redu.
S pametnimi termostati boste lahko kadarkoli in kjerkoli upravljali temperaturo doma oziroma kar temperaturo vsakega prostora posebej.
Z Zigbee pametnim stikalnim modulom lahko vstopite v prihodnost, nanj pa primer povežete žaluzije in jih upravljate na daljavo. Potem so tu še kamere, alarmi, senzorji in detektorji dima, ki poskrbijo za varnost doma. Ena stran je premalo, da bi opisali vse možnosti, ki vam jih ponuja pametni dom MOES, zato obiščite www.moeshouse.com oziroma za več informacij kontaktirajte Janus Trade d.o.o., 031 611 436 – in z veseljem vam bodo predstavili vse možnosti za vaš dom. (P.R.)
Prijavi napako v članku