DoorDash prevzel Wolt … Kakšna usoda čaka dostavljalske aplikacije?
Wolt je postal DoorDash. Glovo nas je “obstreljeval” s sporočili, ko je prevzel eHrano v Sloveniji, Pauzo na Hrvaškem in Donesi na srbskem trgu, a Wolt po vsej verjetnosti ne bo ubral enake taktike. Čeprav so pred kratkim naznanili, da jih ameriški DoorDash prevzema za 7 milijard evrov, bodo povsem obdržali ime in koncept blagovne znamke.
Skupaj proti statusu največjega na svetu
DoorDash finski startup prevzema le z odkupom delnic, kar pomeni, da solastniki Wolta niso prodali svojih delnic za denar, ampak za delež v DoorDash-u. Ko bo prevzem postal uraden, v začetku leta 2022, bo soustanovitelj podjetja Wolt in predsednik uprave Miki Kuusi postal prvi mož podjetja DoorDash International. In to dejansko razkriva razlog za še en v nizu prevzemov v industriji aplikacij za dostavo – DoorDash dobiva 23 novih evropskih trgov, med njimi tudi slovenskega.
V blog objavi je Kuusi zapisal, da upa, da bo skupno strokovno znanje pomagalo, da skupaj postanejo globalni vodja: “DoorDash je ustvaril odlično podjetje na več izbranih trgih. Od razvoja izdelkov do operative so ustvarili globoko strokovno znanje o tem, kako voditi neverjetno veliko podjetje. Po drugi strani pa smo mi glede na to, da prihajamo iz male Finske, odlični v širjenju. Z nadzorovanim trošenjem kapitala smo se razširili na 23 držav in uporabnikom ponudili zelo lokalno storitev svetovnega razreda na vsakem od teh trgov.”
“Skupaj lahko ustvarimo res pomembnega igralca v tej industriji. Čeprav me je vedno motiviralo, da iz Wolta ustvarim globalnega voditelja, lahko skupaj dosežemo veliko več,” je dodal Kuusi.
Kdo je kupil koga le stežka sledimo …
Združitve in prevzemi v dostavni industriji so tako pogosti, da je že težko spremljati, kdo je koga kupil in na katerih trgih, tukajšnji regionalni trg pa odraža svetovne trende. No, po nekaj letih združitev in prevzemov, na koncu morda ostane zmagovalec ali dva, ki vodita vse.
S to pridobitvijo Wolta je DoorDash korak bližje k temu, da postane eden od tistih zmagovalcev. V istem poskusu, a v drugo smer, je prejšnje leto amsterdamski JustEat prevzel Grubhub s sedežem v ZDA za 7,3 milijarde dolarjev.
Milijonske izgube
Dejstvo je, da vse to, kar zmagovalec na koncu dobi, v dostavni industriji, ni prav veliko.
Glede na to, da so naložbe v pridobivanje uporabnikov s trženjem in stroški poslovanja precej veliki, hkrati pa je marža majhna, so vsa ta podjetja kronično neprofitabilna.
Ko je DoorDash napovedal prevzem Wolta, sta obe družbi razkrile finančno luknjo, ki je ne more pokriti več sto milijonov: Wolt je končal leta 2020 z izgubo 47 milijonov evrov, DoorDash pa je bil v istem letu kar 400 milijonov v rdečem. Vse to v pandemiji leta 2020, ko so imele vse aplikacije za dostavo hrane zaradi zaprtih restavracij in eksplozije spletnega nakupovanja živil več dela kot kdajkoli prej!
Cena velikih naložb v trženje – in popuste
DoorDash pa nikakor ni edini primer slabe prakse v industriji. Tudi druge aplikacije, evropske in ameriške, redno zaključujejo poslovna leta z milijoni izgub. Poleg tega se restavracije pritožujejo, da od njih zahtevajo vedno večje provizije, dostavljalci pa pričajo o tem, da so podplačani in da jih izkoriščajo.
Za uporabnike Wolt v Sloveniji ta prevzem verjetno ne bo prinesel večjih sprememb v smislu uporabniške izkušnje. Čas pa bo pokazal, kako se bo Wolt, kot podjetje, razvijal.
Prijavi napako v članku