Diskete na japonskem niso več obvezne!
3,5-palčne (8,9-cm) diskete (floppy diskete) so bile pred časom glavni prenosni pomnilniški medij, na katerega so računalničarji shranjevali svoje podatke. Danes jih doma le še redko uporabljamo, a njihova proizvodnja še poteka. Tudi ta pa vedno bolj ugaša, saj je največji proizvajalec 3,5-palčnih disket, Sony, ki je še pred časom proizvedel 70 odstotkov takšnih disket v svetu, napovedal konec njihove prodaje na japonskem že leta 2021.
Kljub temu so bile diskete na Japonskem še pred kratkim obvezne, uporabljale pa so se za oddajo prošenj in obrazcev javni upravi. A tudi tu bodo kmalu šle v pozabo. Japonski minister za ekonomijo je namreč napovedal, da oddaja vlog na ustanove javne uprave ni več obvezna na disketah. To pomeni, da bodo podjetja na japonskem odslej poslovala z javno uporabo tudi preko elektronske pošte in spletnih obrazcev.
Čeprav Japonska velja za vodilno silo na področju visoke tehnologije, so diskete pa tudi optični pogoni vse do leta 2024 igrali pomembno vlogo za državne ustanove. Medtem ko podjetja pozdravljajo namero japonskega ministra za ekonomijo, nad njegovo odločitvijo niso ravno navdušeni javni uslužbenci. A neglede na to smo prepričani, da bodo diskete tudi na japonskem kmalu odšle v pozabo, kot je to že praksa v večini sodobnih držav širom sveta.
3,5-palčne diskete so sicer imele pomembno mesto v računalništvu celi dve desetletji, v zadnih letih pa precej močno zgubljajo na popularnosti. Njihov prihod na trg smo dočakali leta 1981, krivec zanj pa je prav Sony. Takratna glavna naloga novih disket je bila zamenjati še nekoliko starejše 5,25-palčne (13,3-cm) diskete. Kasneje so oba tipa disket več kot uspešno zamenjali drugi, boljši produkti, kot na primer CD-ji, DVD-ji, USB ključki ter prenosni diski.
Prijavi napako v članku