Računalništvo, telefonija
Igre
19.03.2024 10:45
Posodobljeno 9 mesecev nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Denuvo, ki se bori proti piratom, se bo spravil še nad žvižgače

Podjetje Iderto, razvijalec programske opreme Denuvo, ki povzroča številne skrbi piratom oziroma »crackerjem«, je naznanilo novo tehnologijo, ki bo v izredno pomoč razvijalcem, ki jih skrbi, da bodo drugi razkrili občutljive informacije o njihovi intelektualni lastnini.

Ustvarjalci protipiratske programske opreme Denuvo so nedavno razkrili novo tehnologijo TraceMark for Games, ki bo razvijalcem iger pomagala izslediti uhajanje podatkov. Podjetje Denuvo je znano predvsem po svoji programski opremi DRM, ki se uporablja v več nedavnih in prihajajočih računalniških igrah, kot so Dragon’s Dogma 2, FC 25, Street Fighter 6, Star Wars Jedi Survivor, Mortal Kombat 1, Dead Space Remake in praktično vse ostale AAA igre.

Programska oprema Denuvo za upravljanje digitalnih pravic (DRM) je bila prvotno izdana leta 2014, nato pa jo je leta 2018 prevzelo podjetje Irdeto. Hitro je postala precej kontroverzna, saj je bilo Denuvo precej težko zaobiti in je ljudem učinkovito preprečevala piratiziranje in tudi goljufanje znotraj iger, krivili pa so jo tudi, da negativno vpliva na delovanje teh iger. V zadnjem času je Irdeto svoj domet razširil tudi izven iger za osebne računalnike. Z lanskim letom smo prvič dobili Switch igre, ki jih je ščitil Denuvo.

Odslej bodo lažje odkrili žvižgače

Medtem ko se uspešno spopadajo s pirati, so svoje moči usmerili še v žvižgače. TraceMark je tehnologija vodnega žiga, ki razvijalcem omogoča dodajanje edinstvenih in nevidnih identifikatorjev za določene datoteke. V primeru, da bi igre ali določene datoteke zašle na splet, bi lahko s temi identifikatorji razvijalci prepoznali, kdo je bil v tem primeru žvižgač, morebiti interni zaposleni, vplivnež, Youtube ustvarjalec ali kdo drug. V podjetju so prepričani, da je to ogromen korak naprej za zaščito občutljivih informacij na področju gaminga. Podatki so še posebej občutljivi tik pred izidom igre, ko jo razvijalec začne deliti med ožjo skupino uporabnikov, bodisi zaradi testiranja ali priprave vsebine za izdajo.

Njihova primarna programska oprema bo vedno v konfliktu z vsaj eno skupino uporabnikov. TraceMark pa vsaj na prvi pogled deluje pozitivno za celotno gaming industrijo. Uhajanje in kraja podatkov lahko za seboj pustita resne posledice za razvijalca in studio. Število tovrstnih primerov v zadnjih letih konstantno narašča. Primeri so več kot zgovorni: informacije o lokaciji dogajanja igre Fallout 4 in tudi samo zasedbo je razkril kar spletni portal Kotaku; podrobnosti o zgodbi igre The Last of Us Part 2 so na splet zašle nekaj mesecev pred izidom igre; pred dvema letoma je iz rok studia Rockstar Games ušlo več kot 90 posnetkov najnovejše igre GTA 6; razvijalec Insomniac pa je izgubil še več: 1 TB podatkov o vseh načrtovanih projektih, zgodnjo različico igre Wolverine, osebne podatke zaposlenih …

V primerih kibernetskega napada najverjetneje tudi tehnologija TraceMark ne bo uspela rešiti zagate razvijalcev. Bolj je namenjena za načrtno uhajanje podatkov tistih, ki so dobili zgoden dostop do občutljivih materialov.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
PlayStation igre Nintendo igre Steam igre Video igre


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

RITTAL d.o.o.

Letališka cesta 16, 1000 Ljubljana, Tel: 01 546 63 70
Rittal spodbuja inovacije in živi svoje vrednote To je Rittal. Globalni igralec, vodilni inovator, družinsko podjetje in zgleden delodajalec. Rittal zgodba Prihodnost Rittala se je ... Več

RDEČA ORANŽA d.o.o.

Titova cesta 2a, 2000 Maribor, Tel: 051 691 862
Razmišljajte kot vaši kupci Kako prepričati vaše potencialne kupce? Ste poskusili različne marketinške strategije, ki niso obrodile želenih rezultatov? S temi izzivi se zadnjih ... Več
Zlati partner

EPSON

, ,

RSLukan, Matjaž Lukan s.p.

Pri malem kamnu 11, 1000 Ljubljana, Tel: 051 302 160
Delovanje sodobne družbe je pogojeno z brezhibnim delovanjem računalniških in informacijskih sistemov. Predstavljajte si svet brez tehnologije ali še huje, svet brez ustrezne IT ... Več