Bomo v prihodnje podatke shranjevali na optične medije?
Ker prostora za shranjevanje podatkov ni nikoli dovolj, strokovnjaki iščejo načine, kako shraniti še več podatkov na manjše pomnilniške enote. Zanimiv podvig je pred kratkim uspel kitajskim znanstvenikom. Ti so namreč razvili posebno metodo shranjevanja podatkov, ki naj bi za kar nekaj časa odpravila težavo prostorom za shranjevanje digitalnih vsebin.
Nadobudni kitajski strokovnjaki so namreč razvili medij v velikosti klasične optične plošče, na katerega je mogoče shraniti kar 125 terabajtov podatkov. To je približno tisočkrat več, kot lahko shranimo na štirislojno optično zgoščenko Blu-Ray. Osnova novega pomnilniškega medija je plastična masa, za zapis pa se uporablja laser z nanometrsko natančnostjo in tridimenzionalni zapis.
Novi pomnilniški medij bo primeren predvsem za arhiviranje podatkov v narodnih arhivih, muzejih in knjižnicah. Morda ga bo mogoče uporabljati tudi v podatkovnih centrih. Trenutno še ni znano, kdaj bo novi optični pogon postal resničnost. Upajmo, da se bo vendarle zgodilo v bližnji prihodnosti.
Prijavi napako v članku