Bo igranje spletnih iger ponoči za mlade prepovedano?
Igranje iger preko spleta je za mnoge razvedrilo in priljubljen način zabave. Težave nastopijo, ker se igralci pogosto ne zavedajo, kdaj prestopijo mejo med igranjem zgolj za sprostitev in stanjem, ko so od igranja iger že odvisni. Zaradi prekomernega igranja računalniških iger lahko pride celo do izčrpanosti, ta pa vodi v smrt. Doslej je bilo zaradi igranja iger zabeleženih že več smrtnih primerov, kar ne preseneča, saj je odvisnost od igranja iger precej hujša od kajenja ali alkoholizma.
Ker je težava s prekomernim igranjem spletnih iger še posebno prisotna pri mladini na Kitajskem, je kitajska vlada pripravila predlog zakonodaje, ki naj bi odpravil ali pa vsaj omilil posledice prekomernega igranja iger ponoči. Če bo predlog te zakonodaje sprejet, bo osebam mlajšim od 18 let prepovedano igranje spletih iger med polnočjo in osmo uro zjutraj. To bodo kitajske oblasti spremljale preko posebne aplikacije, ki bo morala biti nameščena tako na osebnih računalnikih kot pametnih milnih telefonih. Omejitev igranja ponoči bo seveda veljala tudi za spletne kavarne.
Nadzor nad uporabniki spletnih iger se bo izvajal tudi preko edinstvene identifikacijske številke, ki jo morajo uporabniki iger vnesti pred pričetkom spletnih iger. Če pa programerji te omejitve ne upoštevajo, jih lahko doleti tako visoka denarna kazen kot celo zapor. Učitelji na Kitajskem novi vladni predlog v večini podpirajo, saj kar precej otrok zaradi odvisnosti od svetovnega spleta ne več obiskuje pouka, ne spi in se le redko prehranjuje, zato ne preseneča, da smrtni primeri zaradi prekomernega igranja spletnih iger na Kitajskem niso več nobena redkost.
Po ocenah različnih analitskih hiš na Kitajskem spletne igre prekomerno igra že okoli 170 milijonov otrok in mladostnikov. Novi zakon o omejevanju igranja spletnih iger ponoči naj bi bil s strani kitajskega parlamenta sprejet v mesecu marcu, takoj zatem pa bo stopil v veljavo. Ali bo nova zakonodaja pripomogla k zmanjšanju odvisnosti mladih od igranja spletnih iger, pa bo seveda pokazal čas. Mnogi poznavalci so sicer prepričani, da bo zakon v praksi zelo težko izvajati, čeprav Kitajska ima dologoletne izkušnje z omejevanjem praviv ljudi do dostopa do svetovnega spleta.
Prijavi napako v članku