Bi vas nižje cene odvrnile od programskega piratstva?
Ker so povezave v svetovni splet vse hitrejše, se po internetu posledično prenaša vse več nelegalnih vsebin. Raziskava, ki jo je pred kratkim opravilo podjetje Envisional, je pokazala, da spletno piratstvo danes v povprečju ustvari kar 23,8 odstotkov celotnega prometa preko svetovnega spleta. Medtem ko protipiratske organizacije sodno preganjajo socialno šibke računalničarje zaradi nelegalne dolvleke datotek, je nadvse zanimiva raziskava pokazala, da so za piratstvo v prvi vrsti krive visoke cene programov.
Tu gre za raziskavo The Media Piracy Project, ki je trajala kar tri leta in je bila objavljena v znanstveni reviji Social Science Research Council. V študiji so raziskovalci primerjali razmerja med cenami avtorsko zaščitenih vsebin ter prihodki prebivalstva v razvitem svetu in držav v razvoju. Raziskovalci so prišli do spoznanja, da je glavni razlog za piratstvo prevelika razlika med cenami avtorsko zaščitenih vsebin in osebnimi dohodki. To z drugimi besedami povedano pomeni, da višji kot so dohodki, manjša je stopnja piratstva.
Raziskovalci so si tu enotni. Nobena oblika uveljavljanja zaščite avtorskih del ne bo spremenila ekonomskih razlogov, zaradi katerih ljudje posegajo po nelegalnih programskih izdelkih. Upajmo, da se bodo programske hiše in protipiratske organizacije iz tega kaj naučile. Namesto da bi programske hiše še naprej vlagale v razvoj izjemno zapletenih in dragih zaščitnih mehanizmov, bi lahko na ta račun občutno znižale cene svojih izdelkov.
Prijavi napako v članku