Applu v Franciji vrtoglava globa v višini 1,1 milijarde evrov
Francoski varuh konkurence je ameriškemu tehnološkemu velikanu Applu naložil plačilo 1,1 milijarde evrov globe zaradi omejevanja distributerjev Applovih izdelkov in trgovcev na drobno z njimi. Po pisanju časnika The New York Times je ameriški varuh konkurence sporočil, da naj bi Apple zlorabila svoj položaj in trgovcem, torej konkurenci, onemogočil “pošteno” konkuriranje pri cenah. Globa je doletela tudi trgovca na debelo Tech Data in Ingram Micro, ki bosta morala plačati skoraj 63 milijonov evrov in nekaj več kot 74 milijonov evrov. Globa je za Apple še toliko bolj boleča, saj se podjetje, tako kot praktično vsi po svetu, ukvarja z reševanjem krize koronavirusa.
Ravno včeraj smo objavili, da bo Apple zaprl vse fizične trgovine izven Kitajskem Hong Konga in Tajvana, prav tako imejo velike težave z dobavo, sedaj pa se soočajo še z največjo globo v zgodovini podjetja in na sploh v zgodovini Francije. Glavni predmet globe so Applovi tablični računalniki iPad in ne iPhoni. Vodja organa varuha konkurence, Isabella de Silva pravi, da je Apple v Franciji že dolgo časa pod drobnogledom, Francija pa je zagotovo najbolj nepopustljiva država, ko govorimo o boju proti monopolom velikih tehnoloških gigantov.
Varuh je v postopku odkril tri področja nekonkurenčnega ravnanja, in sicer se je, kot prvo, Apple s trgovcema na debelo – Tech Data in Ingram Micro – dogovoril, da si medsebojno ne bodo konkurirali, kot drugo, neodvisni trgovci na drobno niso mogli, ne da bi tvegali, znižati cen, kar je pomenilo uravnavanje drobnoprodajnih cen, kot tretje, Apple je izkoristil svoj položaj in ekonomsko odvisnost trgovcev z njegovimi izdelki ter jim vsiljeval slabše pogoje, kot so jih imele Applove trgovine.
Apple je, kot praktično vedno v podobnih primerih do sedaj, obtožbe zavrnil, saj naj bi sprejeta odločitev bila protipravna. Za New York Times je predstavnik Appla povedal, da so predmet obravnave več kot desetletja stare poslovne prakse in to naj bi bilo v nasprotju s pravnimi standardi, ki veljajo 30 let in na katera se zanašajo vsa podjetja, ki poslujejo v Franciji. Varuh je postopek začel leta 2012 na podlagi pritožbe prodajalca Applovih izdelkov eBizcuss, ki se je medtem umaknil s francoskega trga, je pa še dejaven v Belgiji.
Isabelle de Silva je še dodala, da je delitev med prodajalci na debelo imela še en pomemben učinek na poslovanje trga v Franciji. Izpostavila je sterilizacijo trga na debelo z Applovimi napravmi v državi. Oba vključena trgovca na debelo, torej Tech Data in Ingram Micro, se na vprašanja nista odzvala.
Prijavi napako v članku