Applov čip M1 Ultra je dober za vas, vendar predstavlja težavo za Intel, AMD in Nvidio
Applov novi procesor M1 Ultra je že na trgu. Čip, ki ga lahko dobite v novem računalniku Mac Studio za 3.999 dolarjev, naj bi bil absolutno zmogljiv in se lahko kosal z najboljšimi produkti podjetij Intel, AMD in Nvidia.
To je vsekakor dobra novica za potrošnike, ki iščejo nove igralne naprave in vrhunske sisteme za poganjanje programske opreme za urejanje videoposnetkov in fotografij. To je tudi velik dosežek za Apple, ki je začel ponujati čipe za prenosne in namizne računalnike šele leta 2020.
Novi Applov čip pomeni tudi velik prihranek pri stroških za ljudi, ki si želijo pošasten računalnik, ki se lahko spopade z najzahtevnejšimi nalogami. Apple pravi, da se lahko polna verzija naprave Mac Studio z M1 Ultra čipom, ki stane 7.999 dolarjev, pri urejanju videoposnetkov kosa z Macom Pro za 25.599 dolarjev z Intelovim čipom in AMD-jevo grafično kartico.
In da, 7.999 dolarjev je ogromno denarja, vendar je precej divje dobiti takšno zmogljivost iz sistema, ki je precej cenejši od Maca Pro.
“Apple s serijo M1 premaguje podjetja, katerih razvoj in proizvodnja čipov je glavna poslovna niša,” je za Yahoo Finance povedal analitik podjetja Wedbush Dan Ives.
Kar je dobro za Apple, je seveda slabo za njegove konkurente. To pa zato, ker bi se lahko po mnenju strokovnjakov računalniki M1 Ultra odpovedali računalnikom z operacijskim sistemom Windows in se odločili za Cupertinove računalnike Mac.
“Apple ima interni posel s silicijem. Je zelo zmogljiv in vodilni na področju zasnove aplikacijskih procesorjev,” je za Yahoo Finance povedal Gartnerjev višji direktor, analitik Jon Erensen.
Apple pritiska na Intel, Nvidio in AMD
Obstaja le en zadržek: M1 Ultra je na voljo samo v Mac Studio. Ne morete ga kupiti s police in ga vstaviti v kateri koli računalnik. To je veliko razočaranje za navdušence, ki sestavljajo svoje računalnike.
Po besedah Ivesa pa bo Apple morda sčasoma dal na voljo M1 Ultra tudi drugim proizvajalcem računalnikov, kar bo potrošnikom omogočilo izdelavo lastnih sistemov, ki temeljijo na procesorju M1 Ultra, hkrati pa bo Apple neposredno konkuriral podjetjem Intel, AMD in Nvidia.
“Najnovejši M1 Ultra spreminja pravila igre na področju grafike in je konkurenčen družbi Nvidia,” je dejal Ives. “Zdaj gre za to, kako velik je Apple zunaj Cupertina in kako velik je njegov čip, ki ga prodaja tretjim osebam.”
Seveda bi lahko Apple preprosto obdržal svoje čipe in jih uporabil za privabljanje potencialnih kupcev. Navsezadnje to že leta počne z iPhonom. Apple je v 90. letih prejšnjega stoletja licenciral svoj operacijski sistem Mac OS tudi tretjim osebam, vendar je program ukinil, ker je zmanjševal prodajo lastnih računalnikov Macintosh.
Če pa bo Apple začel prodajati svoje procesorje tretjim strankam, bo lahko odvzel del tržnih deležev družbam Intel, Nvidia in AMD. In če je zmogljivost naprave M1 Ultra tako velika, kot trdi Apple, se to lahko zgodi hitreje, kot si mislimo.
Prijavi napako v članku