Računalništvo, telefonija
16.05.2016 10:46
Posodobljeno 9 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Za zaprtimi vrati pogovori o sintetiziranju človeka

Foto: Shaury Nash
Foto: Shaury Nash

V torek je sestanek na Harvard Medical School v Bostonu, kljub zaprtim vratom, javnosti nekoliko ironično predočil možnost, pravzaprav že kar namen, ustvariti celovit, sintetičen človeški genom. Vseh 3234,85 mega-baznih parov.

Koncept, kakor številni drugi, vključno s kloniranjem, buri duhove. Sčasoma bi namreč kaj lahko postalo mogoče ustvariti človeška bitja brez bioloških staršev. Še več. Kakor pri kloniranju bi bilo mogoče ustvariti ali pa tudi poustvariti specifičen organizem.

Projekt, ki je zamišljen kot naslednik projekta Človeški genom, zagotovo obeta obilico pomembnih znanstvenih odkritij. Če se je pri prvem človeštvo prebralo svoj genom, ga bi po novem tudi znalo zapisati. Ob temačnem oblaku mrgolečih etičnih pomislekov se je skoraj 150 udeležencev za časa pogovorov odpovedalo komunikaciji z mediji in uporabi Twitterja.

Skrivnostnost pa vzbuja pomisleke. Bio-inženir Dr. Drew Endy in strokovnjakinja za bioetiko Laurie Zoloth sta tako svoje pomisleke izrazila v do srečanja kritičnem eseju. Doktor Endy se dogodka kljub povabilu namenoma ni udeležil, saj naj bi bil po njegovem preveč zaprte narave. Motilo ga je tudi očitno pomanjkanje razmišljanj o etičnosti takega početja.

Po drugi strani pa organizator srečanja, profesor genetike na Harvard Medical School dr. George Church, pravi, da gre za nesporazum. Projekt naj bi tako imel cilj ustvariti posamezne celice številnih organizmov, od bakterij, rastlin, do ljudi. Skratka, šlo naj bi za izboljšave tehnik sintetiziranje DNK na splošno. Etiko naj bi upoštevali že od samega začetka. Tančica skrivnostnosti je, tako pravi, zgolj začasna. Za transparentnost bo v bližnji prihodnosti poskrbel članek objavljen pri neimenovani znanstveni publikaciji.

Projekt se je sprva imenoval HGP2 — The Human Genome Synthesis Project. Razposlana vabila so kot glavni namen projekta navajala sintetiziranje celotnega genoma človeka v celični kulturi v desetih letih. Ime projekta se je nazadnje spremenilo v manj pompozno zvenečo obliko. HGP-Write: Testing Large Synthetic Genomes in Cells. Projekt za zdaj še nima zagotovljenih finančnih sredstev, a po besedah dr. Churcha so zanimanje izrazila različna podjetja in fundacije. Za pomoč namravajo zaprositi tudi vlado ZDA.

Kakršnikoli bodo rezultati, gre za velik izziv v sosledju mnogoterosti raznoliko odmerjenih korakov stanovitno v prihodnost usmerjenega napredka človeštva.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

M-SISTEM d.o.o.

Pot na Drenikov vrh 12, 1000 Ljubljana, Tel: 041 693 934
Nov IT sistem, bodisi strojni ali programski, je lahko velika naložba. Da bi jo karseda najbolje izkoristili, je pomembno, da izberete pravega IT dobavitelja in ponudnika programskih ... Več

NCOM d.o.o.

Bičevje 5, 1000 Ljubljana, Tel: 040 855 519
Mobilne aplikacije so korenito spremenila način delovanja podjetij. Več kot 3 milijarde ljudi ima dostop do pametnega telefona. Mobilne aplikacije trenutno predstavljajo najučinkovitejši, ... Več

Komponentko d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana, Tel: 030 755 005
Računalniške ponudbe je v Sloveniji ogromno. Dobre računalniške ponudbe pa zelo malo. Vsak, ki se odloča za nakup računalnika, grafične kartice ali katerekoli druge računalniške ... Več

InfoQ d.o.o., informacijske rešitve

Cankarjeva cesta 6a, 8330 Metlika, Tel: 041 630 449
Podjetje InfoQ d.o.o. razvija programske rešitve za proizvodna podjetja, ki potrebujejo SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) in MES (Manufacturing Execution System) skupaj ... Več