Računalništvo, telefonija
16.05.2016 10:46
Posodobljeno 9 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Za zaprtimi vrati pogovori o sintetiziranju človeka

Foto: Shaury Nash
Foto: Shaury Nash

V torek je sestanek na Harvard Medical School v Bostonu, kljub zaprtim vratom, javnosti nekoliko ironično predočil možnost, pravzaprav že kar namen, ustvariti celovit, sintetičen človeški genom. Vseh 3234,85 mega-baznih parov.

Koncept, kakor številni drugi, vključno s kloniranjem, buri duhove. Sčasoma bi namreč kaj lahko postalo mogoče ustvariti človeška bitja brez bioloških staršev. Še več. Kakor pri kloniranju bi bilo mogoče ustvariti ali pa tudi poustvariti specifičen organizem.

Projekt, ki je zamišljen kot naslednik projekta Človeški genom, zagotovo obeta obilico pomembnih znanstvenih odkritij. Če se je pri prvem človeštvo prebralo svoj genom, ga bi po novem tudi znalo zapisati. Ob temačnem oblaku mrgolečih etičnih pomislekov se je skoraj 150 udeležencev za časa pogovorov odpovedalo komunikaciji z mediji in uporabi Twitterja.

Skrivnostnost pa vzbuja pomisleke. Bio-inženir Dr. Drew Endy in strokovnjakinja za bioetiko Laurie Zoloth sta tako svoje pomisleke izrazila v do srečanja kritičnem eseju. Doktor Endy se dogodka kljub povabilu namenoma ni udeležil, saj naj bi bil po njegovem preveč zaprte narave. Motilo ga je tudi očitno pomanjkanje razmišljanj o etičnosti takega početja.

Po drugi strani pa organizator srečanja, profesor genetike na Harvard Medical School dr. George Church, pravi, da gre za nesporazum. Projekt naj bi tako imel cilj ustvariti posamezne celice številnih organizmov, od bakterij, rastlin, do ljudi. Skratka, šlo naj bi za izboljšave tehnik sintetiziranje DNK na splošno. Etiko naj bi upoštevali že od samega začetka. Tančica skrivnostnosti je, tako pravi, zgolj začasna. Za transparentnost bo v bližnji prihodnosti poskrbel članek objavljen pri neimenovani znanstveni publikaciji.

Projekt se je sprva imenoval HGP2 — The Human Genome Synthesis Project. Razposlana vabila so kot glavni namen projekta navajala sintetiziranje celotnega genoma človeka v celični kulturi v desetih letih. Ime projekta se je nazadnje spremenilo v manj pompozno zvenečo obliko. HGP-Write: Testing Large Synthetic Genomes in Cells. Projekt za zdaj še nima zagotovljenih finančnih sredstev, a po besedah dr. Churcha so zanimanje izrazila različna podjetja in fundacije. Za pomoč namravajo zaprositi tudi vlado ZDA.

Kakršnikoli bodo rezultati, gre za velik izziv v sosledju mnogoterosti raznoliko odmerjenih korakov stanovitno v prihodnost usmerjenega napredka človeštva.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

ADM ADRIA d.o.o.

Prvomajska ulica 17, 3000 Celje, Tel: 05 925 19 55
O nas Večina podjetij se ustanavlja zaradi poslovne ideje, prodajnega koncepta ali pa zaradi potrebe po formaliziranju opravljanja poslovnih aktivnosti. Na primeru družbe ADM-Adria, ... Več

RDEČA ORANŽA d.o.o.

Titova cesta 2a, 2000 Maribor, Tel: 051 691 862
Razmišljajte kot vaši kupci Kako prepričati vaše potencialne kupce? Ste poskusili različne marketinške strategije, ki niso obrodile želenih rezultatov? S temi izzivi se zadnjih ... Več
Zlati partner

SMART COM d.o.o.

Brnčičeva ulica 45, 1000 Ljubljana, Tel: 01 5611 606
Smart Com udejanja vaše vizije Težko je slediti razvoju informacijskega sveta. Rešimo en problem in že se pojavita dva nova. Kako ohraniti stik z razvojem tehnologije? Odgovor na ... Več

BILAZ d.o.o.

Sedejeva ulica 8, 5000 Nova Gorica, Tel: 05 333 19 00
Ponudba kakovostnih storitev s kvalitetnimi materiali in "brand name" računalniškimi blagovnimi znamkami jih uvršča v sam vrh tovrstnih ponudnikov. Cenovna politika podjetja je ... Več