Kaj se dogaja z gaming industrijo? So mikrotransakcije povozile čar iger?
Dogmatično se izogibam mobilnim igram, ki v večini primerov prežijo na najmlajše uporabnike in tiste, ki imajo težave z igrami na srečo. Kakšnih taktik se poslužujejo razvijalci? Mikrotransakcije, plenilske strategije, zavajanje kupcev in še več.
Že nekaj časa so na vsakem koraku oglasi za novo igro Gospodar prstanov, ki so dobro opravili svojo nalogo. Strast do vsega povezanega z Gospodarjem prstanov je zmagala nad razumom in preteklimi izkušnjami z mobilnimi igrami. Pokleknil sem in namestil igro, ki naj bi Srednji svet predstavila na povsem »inovativen« način. Moja pričakovanja so bila nizka, a tudi tako nisem bil dovolj pripravljen, na kaj me je čakalo.
Kinematografski oglasi, ki niso odraz dejanskega igranja v igri, niso nič novega v gaming industriji. Če takoj sedaj skočimo na katero koli mobilno trgovino, bomo našli nešteto iger, ki s kinematografskim napovednikom obljubljajo neverjetno igralno izkušnjo. 99 % teh iger prezremo, ker se zavedamo, da gre za marketinške poteze, s katerimi razvijalci zamaskirajo slabo zasnovane igre. V primeru Lord of the Rings Rise to War (LOTR War) pa gre za eno najbolj odmevnih franšiz v zgodovini in vsak uporabnik, vključno z menoj, potihoma upa, da je igra zvesta Tolkienovi zgodbi in ponuja nekaj novega ter svežega.
Novi LOTR »freemium« (zastonj igra z mikrotransakcijami) igri težko sploh rečemo igra, v kakršnem koli smislu. Razvijalski studio NetEase Games si je enostavno sposodil kultni status Gospodarja prstanov, skupaj vrgel nekaj kode, izdelal napovednik, najel povprečne igralce, ki so posodili svoj glas ikoničnim junakom in igro lansiral nič slutečem gamerjem.
Plenilske taktike značilne za mobilne igre
Igra se, kot že rečeno, začne z napovednikom, za katerega so porabili večino proračuna. Napovednik je zanimiv, glasba nas popelje nazaj v svet vilincev, čarovnikov in zloveščega Saurona. V napovedniku dobimo namig, da gre za strateško igro, kar me je navdušilo. Le kdo ne bi hotel podoživeti legendarnih bitk iz Gospodarja prstanov, kot so bitka za Minas Tirith, bitka za Helm’s Deep in druge. Ker gre za mobilno igro, ki nima na voljo enakih sredstev in platforme kot PC ali konzole, sem pripravljen na nekoliko okrnjena strateška orodja, a vseeno pričakujem epske bitke.
Ko začnemo, imamo na voljo izbrati, kateri frakciji bomo pripadali. Z navdušenjem sem brskal med Mordorjem, Isengard, Angmar, Rohan, misleč, da bo to vplivalo na kasnejšo igro in bojevanje. Nato sem izbral še svoj prstan, ga personaliziral in nato spoznal Gandalfa. Če ste mnenja, da do sedaj deluje vse spodobno in celo zanimivo, se ne motite. To so klasične taktike razvijalcev, s katerimi vas »potegnejo« v igro: izbira ljudstva, personalizacija prstana in srečanje z najbolj znanim čarovnikom. Pohvale in zadnji kanček upanja pa umrejo takoj zatem.
Prva bitka, igra odšteva sekunde. Nisem pripravljen, na kaj me pričaka. Bitka, če ji lahko to rečemo, se odvija samodejno, brez mojega vložka. Na zaslonu vidim piksle, ki spominjajo na bojevnike, nad njimi se pojavljajo številke, ki ponazarjajo, koliko škode je naredila posamezna enota, v desnem zgornjem kotu pa okenčke z vsemi »odmevnimi« dogodki. Dobro, mislim si, da je to le začetek igre, kjer se spoznavam s postavitvijo grafičnega vmesnika in ostalimi osnovnimi funkcijami.
Bitko zmagam oziroma jo zmaga računalnik (AI) in moj prstan Moči je dobil novo stopnjo. Začne se igra številk, ki je poznana vsem, ki so kdaj koli igrali mobilno igro. Niti ne vem, zakaj je prstan postal močnejši in kaj to pomeni. Enostavno gledam, kako se napolni vrstica in dobim novo točko, ki jo lahko porabim za sposobnosti.
Loot Boxi in mikrotransakcije
Nato se srečamo s prvo obliko mikrotransakcij, t. i. »loot box«. Tisti, ki niste seznanjeni s terminologijo mikrotransakcije, gre za nakup, kjer igralec v zameno za pravi denar ali sredstva znotraj igre dobi določen plen, bodisi novega junaka, orožja, vire, zlato ali kaj podobnega. Loot boxi na žalost niso nič novega v mobilnih igrah. Že nekaj časa so prisotna tudi v računalniških in konzolnih igrah. Igralci so premamljeni z upanjem, da bodo dobili najboljši možni izplen, čeprav je za to zelo majhna verjetnost. V večini primerov bo igralec dobil povprečno nagrado ali najslabši izplen. Tako studio ujame igralca na trnek in ga prisili, da ponovno poizkusi svojo srečo.
Igra nas nadgradi s Faramirjem, ki ga rekrutiramo s »pivom«, eden izmed virov, s katerimi lahko prepričamo junake, da se pridružijo našem boju. Nato dobimo »vojsko«, s katero napademo eno izmed mnogih ploščic in gledamo, kako se odštevajo sekunde za bojevanje. Tokrat niti nimamo privilegija, da bi nemo opazovali bitko. Vse se odvija na zemljevidu. Po bitki zopet vidimo nešteto številk, ki nam dajejo občutek, da smo nekaj dosegli.
Igra številk, nadgrajevanja mesta in opazovanja
Potem nas »zvitek« vodi v mesto, kjer moramo nadgraditi zgradbo, če želimo nadaljevati »zgodbo«. Kliknemo na nadgradnjo in začne se čakanje. Začetni stadiji trajajo le nekaj sekund, kasneje pa to preraste v minute in ure. Ampak brez skrbi, celoten proces lahko pohitrite s spodbujevalnimi (»booster«) predmeti, ki skrajšajo čas grajenja. Super, kajne? Ti predmeti imajo omejene količine in se zelo redki, lahko pa jih seveda kupimo. Ta mehanizem je prisoten povsod. Imaš ranjene vojake? Počakaj nekaj minut ali več ur in bodo kot novi. Je tvoj junak utrujen? Počakaj pol dneva in lahko boš nadaljeval z osvajanjem ploščic.
Hočeš novega junaka, mogoče Froda ali katerega koli drugega Hobita? Potem boš potreboval unikatne predmete, s katerimi si boš pridobil njihovo spoštovanje in uspešno rekrutiral. Ko bi bilo vsaj tako preprosto. Vsak unikatni junak potrebuje 30 teh predmetov, ki pa se pojavljajo le v loot boxih. Igra na srečo se začne. Vsak loot box ima več različnih predmetov, vključno z orožji, opremo, viri in med njimi tudi ta unikaten predmet za rekrutiranje Froda. Če imate srečo, boste predmet dobili vsakih 13 poizkusov in potrebujete jih 30. To pomeni, da boste morali porabiti sto evrov ali več, samo da rekrutirate enega junaka. V to ni všteta ostala oprema, s katero lahko izboljšate bojevnike.
Po začetnih nekaj urah se hitri napredek kmalu ustavi. Kar naenkrat moramo čakati več ur za nadgrajevanje zgradb, osvajanje ozemelj je vse težje, junaki so vedno utrujeni, vojaki vedno poškodovani … Je razen čakanja sploh še kaj za početi? Se spomnite tiste obljube na začetku, da bomo lahko podoživeli epske bitke? V ta namen dobimo posebno knjigo, kjer lahko prevzamemo vlogo zlikovcev in junakov ter odigramo prizore iz knjig in filmov. Seveda temu ni tako. Na zaslonu ponovno osvajamo ozemlja, bitke pa se odvijajo samodejno in včasih trajajo tudi po več minut. Kako zabavno.
Mikrotransakcije: nova realnost igranja iger?
Zdržali ste do konca te jezne tirade. LOTR War ni edina igra, ki deluje na tem principu, gre pa za nedvomno eno najslabših izpeljank te mobilne formule. Skoraj vsaka druga freemium igra deluje na podoben način, vendar igralcu vsaj zagotovijo možnost igranja. Star Wars Galaxy of Heroes igralcu daje možnost zbiranje junakov, njihovo nadgrajevanje in dejansko uporabo in tudi strateško razmišljanje. Podobno velja za Marvel Strike Force in vse ostale podobne mobilne RPG igre.
Pri LOTR War gre za klikanje na različne zavihke, gledanje številk, kako naraščajo, nadgrajevanje zgradb in čakanje, da se izteče timer na zaslonu. Vse to pod prevleko vsem ljube franšize Gospodar prstanov. Tarča teh taktik pa so najmlajši, ki želijo sodelovati v zgodbi najljubših junakov, in ostali igralci, ki jih premamijo mikrotransakcije in mehanizem loot boxev, ki jim obljublja bogate nagrade v zameno za absurdne vsote denarja.
Kakšno je vaše mnenje o tovrstnih igrah? Ste našli mobilno igro, ki je prijazna do igralcev in jih ne zasuje z različnimi oblikami mikrotransakcij? Podrobno razlago o mikrotransakcijah si lahko ogledate tudi tukaj.
Več podobnih novic v rubriki Igre.
Prijavi napako v članku