Verjetnost, da vam sledijo na spletu
Leto 2013 je bilo prelomno za splet in zasebnost. Svetovno znani žvižgač Edvard Snowden je z razkritjem obsega prisluškovanja telefonskim pogovorom in aktivnostim po spletu na svetovni ravni odprl Pandorino skrinjico.
Tehnološka podjetja so se posledično odločila, da bodo povečala stopnjo preglednosti na tem področju. Prvi korak je bil narejen s tem, da so začela javno objavljati število prošenj s strani vladnih organizacij, ki so si želele pridobiti več informacij o določenih uporabnikih svojih storitev.
Obseg preiskovanj pa je manjši kot se zdi na prvi pogled. Pri Googlu so tako v drugi polovici leta zabeležili dobrih 27.000 prošenj za dostop do informacij s strani vladnih varnostnih agencij. Slabih 43.000 uporabniških računov je bilo pri tem razkritih oblastem. Če k temu dodamo še prvo polovico leta 2013, znaša celotno število uporabnikov, ki so se znašli pod drobnogledom, 85.000. Pri konkurentu Yahooju so morali podatke razkriti pri 95.000 uporabnikih.
Verjetnost, da vam bo kdor koli gledal pod prste, je tako izjemno nizka, saj v tem trenutku več kot 700 milijonov uporabnikov vsak mesec uporablja e-poštne storitve od podjetij, kot sta Google in Yahoo.
Prijavi napako v članku