Android je največja tarča napadov
Samo v zadnji četrtini leta 2012 je bilo prodanih več kot 100 milijonov Android naprav. V ZDA je septembra 2012 Android predstavljal že 52,2% trga pametnih telefonov. Tako velike tarče so za avtorje zlonamerne programske opreme mikavna tarča, pravi nedavno Sophosovo poročilo o prihajajočih grožnjah v letu 2013.
Težava je v tem, da se Android naprave tem napadom slabo upirajo, število napadov pa se povečuje izredno hitro. Najbolj pogost model delovanja Android zlonamerne programske opreme so lažne aplikacije, ki v ozadju pošiljajo draga SMS sporočila na izjemno drage SMS storitve. Med njimi so se v zadnjem času pojavile lažne Angry Birds Space, Instagram ter druge.
Pri Sophosu, enem največjih strokovnjakov za računalniško varnost so se ustavljanja teh napadov lotili resno. Poleg kakovostnih storitev za poslovne in zahtevnejše uporabnike, so za vse ostale pripravili tudi brezplačno različico Sophos Mobile Security Free edition.
V Sophosovem poročilu o (ne)varnostnih trendih novega leta med drugim pišejo tudi o bolj dodelanih načinih, s katerimi nepridipravi vdirajo v Android naprave. Če ste mislili, da ste na črnem trgu brezplačno prenesli aplikacijo, ki bi jo na Google Play sicer plačali, ste se morda krepko ušteli. Pri Sophosu so namreč naleteli na verzijo Angry Birds Space prenešeno iz črnega trga, ki je na videz funkcionirala enako kot originalna igra, v ozadju, pa je vgrajeni trojanec pridobil korenski (root) dostop do naprave, naložil škodljivo kodo in se povezal s spletnimi stranmi, ki so naložile še drugo neželeno programsko opremo.
Na ta način se trojanec skrije pred nadzorom in tudi potem, ko odstranite aplikacijo ostane v sistemu. Zagotovo si nihče od nas ne želi takih posledic, zato vam predlagamo, da izkoristite Sophosovo napredno pomoč in se izognete škodljivim posledicam.
Prijavi napako v članku