Bodo čez manj kot pol stoletja klonirali ljudi?
Leta 1996 so škotski znanstveniki objavili, da so kot prvi klonirali odraslega sesalca, in sicer ovčko, ki so jo poimenovali Dolly. Kalifornijsko podjetje Stemgen je nato že leta 2008 pripravilo pet človeških zarodkov z namenom, da pridobi primerne izvorne celice za zdravljenje, kar je v javnosti povzročilo veliko razprav o etičnosti tovrstnega početja. Letošnji Nobelov nagrajenec za medicino, Britanec Sir John Gurdon pa je prepričan, da bo kloniranje že čez petdeset let postalo nekaj vsakdanjega in družbeno sprejemljivega.
Kloniranje se bo sprva uporabljalo za »nadomeščanje« umrlih otrok staršev, ki zaradi starosti ne bodo več plodni, pri čemer bodo popolno kopijo izdelali iz materinega jajčeca in kožnih celic umrlega potomca. Nekoliko kasneje pa naj bi kloniranje uporabljali še za zdravljenje bolnih ljudi, in sicer predvsem z namenom »zamenjave« notranjih organov.
Preden pa bo to mogoče, je pred znanstveniki še veliko dela, saj bodo morali zagotoviti varno kloniranje človeka, kar pa bo zaradi »kompleksne zgradbe« vse prej kot preprosta naloga. Kljub temu je letošnji Nobelov nagrajenec za medicino John Gurdon prepričan, da je uspešno kloniranje človeka oddaljeno manj kot pol stoletja.
Prijavi napako v članku