Prvi superračunalnik s kitajskimi procesorji
Kitajski znanstveniki so se tokrat presegli same sebe. V Nacionalnem centru za superračunalnike so namreč postavili prvi superračunalnik na svetu, ki za preračunavanje podatkov uporablja izključno kitajske procesorje. Tu gre za superračunalnik Sunway BlueLight MPP. Ta je opremljen s kar 8.704 procesorji ShenWei SW1600, ki so jih razvili inženirji šanghajskega Nacionalnega centra za oblikovanje integriranih vezij visoke zmogljivosti.
Prvi povsem kitajski superračunalnik Sunway BlueLight MPP pričakovano ni od muh, saj pri polni obremenitvi doseže računsko moč 1,07 petaflopa. Njegova povprečna moč, merjena s programom Linpack, znaša okoli 796 megaflopa, kar ga uvršča na 13. mesto na svetovni letvici najhitrejših superračunalnikov na svetu. Tu seveda govorimo o svetovni lestvici TOP500, katere zgodovina sega v leto 1993 in je osvežena dvakrat na leto, v mesecu juniju in novembru.
Kitajski superračunalnik Sunway BlueLight MPP pri delovanju porabi okoli en megavat električne moči. To ga uvršča v skupino varčnih superračunalnikov. V primerjavi z najhitrejšim kitajskim superračunalnikom Tianhe-1A, ki pri polni obremenitvi doseže kar 2,5 petaflopa, novost porabi kar četrtino manj električne moči. To ne preseneča, saj Tianhe-1A za preračunavanje podatkov uporablja tako Intelove procesorje Xeon kot grafične procesorje Nvidia. Glede na to, da so kitajski procesorji ShenWei SW1600 kar tri generacije za najnovejšimi procesorji, je verjetno le še vprašanje časa, kdaj bo prvi kitajski superračunalnik prevzel vodilno mesto na svetovni lestvici TOP500.
Prijavi napako v članku