Optična povezava na steroidih
Skupini japonskih strokovnjakov iz nacionalnega inštituta za informacijske in komunikacijske tehnologije (National Institute of Information and Communications Technology) je konec marca uspela misija nemogoče. Kot prvim na svetu jim je preko enojnega optičnega kabla uspelo doseči prenos podatkov s hitrostjo 109 terabitov na sekundo. Za dosego izjemno hitrega prenosa podatkov so raziskovalci uporabili modularni sistem za sočasni prenos podatkov preko sedmih »sredic«.
Raziskovalci laboratorija NEC Laboratories so šli še korak dlje. Njim je namreč preko enojnega optičnega kabla uspelo vzpostaviti dva neodvisna »toka« podatkov hitrosti 102 terabita na sekundo (skupno kar 204 terabite na sekundo). Izjemno hiter prenos podatkov so raziskovalci laboratorija NEC Laboratories dosegli z enojnim optičnim kablom in 370 laserskimi žarki. Dva neodvisna toka podatkov hitrosti 102 terabita na sekundo je raziskovalcem uspelo »prenašati« na razdalji do165 kilometrov.
Kdaj bo izum japonskih strokovnjakov dobil uporabno vrednost, žal ni znano. Številni strokovnjaki sicer ocenjujejo, da naj bi optična povezava izjemne hitrosti zaživela v praksi še pred letom 2015. Optična povezava na steroidih seveda ne bo namenjena navadnim smrtnikom za dostop do svetovnega spleta ali lokalno omrežje. Na kožo bo pisana predvsem korporacijam in ponudnikom telekomunikacijskih storitev.
Prijavi napako v članku