Spletni marketing; kako se ga lotiti?
Spoznali boste, kaj je bistvo vsakega prijema, kaj vam prinaša, katere so ključne prednosti in najpomembnejše, kako se pravilno lotiti vsakega izmed njih.
1. Doseg
623 980 uporabnikov: to je število slovenskih obiskovalcev spletne skupnosti Facebook (Vir: socialbakers.com, 21. 2. 2011). Raziskava Internet World Stats kaže, da je vseh slovenskih uporabnikov spleta kar 1,298,500. Številka se iz dneva v dan viša. Vam lahko katerikoli slovenski časopis, radio ali televizija ponudi takšen doseg? Pri tem je potrebno upoštevati še trende. Branost časopisov vztrajno pada in to ravno na račun spletnih uporabnikov. Ne le prihodnost, že sedanjost je v znamenju interneta.
2. Relevantnost
Bolj relevantni medij kot je internet, preprosto ne obstaja. Na internetu lahko svoje oglase predstavite natančno opredeljeni ciljni skupini. Ne zapravljajte več denarja za tiste, ki za vaše produkte niso in verjetno nikoli ne bodo zainteresirani. Ne prodajajte več šamponov plešastim, mesa vegetarijancem ali kopalk Eskimom. Svoje oglaševalske evre raje namenite medijem, kjer bodo rezultati najboljši. Na spletu lahko na potencialne kupce ciljate s pomočjo ključnih besed ali s pomočjo zelo natančne demografije s tem, ko izberete spol, starost, dokončano izobrazbo, poročni status ali celo spolno usmerjenost bodočih kupcev.
3. Čas izpostavitve
Izpostavljenost vaših oglasov ali vaše blagovne znamke je na spletu daljša kot v drugih medijih. Bralec časopisa si bo za vaš oglas vzel le nekaj sekund (v kolikor ga sploh opazi), na radiu ali televiziji pa boste plačali prav vsako sekundo izpostavljenosti. Na spletu lahko čas izpostavitve podaljšate tudi z interaktivnimi pristopi pri pripravi spletnih pasic.
4. Interakcija
Ne le pri samih oglasih, interakcijo lahko nadaljujete na vašem spletnem mestu. Tam si lahko zamislite praktično kakršenkoli način interakcije. Vaša spletna stran lahko samodejno komunicira in sodeluje v interakciji z vašim obiskovalcem. Ne le enim, pač s stotimi ali tisočimi obiskovalci hkrati. O takšni interakciji v časopisu, na radiu ali televiziji lahko le sanjamo, obenem pa bi zato potrebovali zares dobro domišljijo!
5. Merljivost
Koliko bralcev časopisa je dejansko opazilo ali celo prebralo vaš oglas? Resda ima lahko časopis tudi 200.000 bralcev. Toda, koliko izmed teh bralcev je sploh opazilo vašo črno-belo osminko, levo spodaj, na strani 24, med vsemi ostalimi oglasi in vsebinami? Tega praktično ne morete izmeriti. Na spletu pa je mogoče do klika in sekunde natančno izmeriti prav vse akcije uporabnikov. In to praktično brezplačno.
6. Modularnost
Medtem ko običajno v klasičnih medijih zakup oglasnega prostora poteka precej togo, je na spletu vse skupaj zelo dinamično. To vam omogoča, da svoje medijske načrte naredite precej bolj modularne. V ponedeljek začnete oglaševati na Facebooku, v torek na Googlu. Ker sta akciji nadvse uspešni, lahko že v sredo vložite še več in vrtite še več oglasov skozi ta dva kanala. Pri klasičnih medijih takšne svobode ni. Oglase je treba najaviti in pripraviti prej, potem pa še nekaj časa čakati na prve odzive. Pri spletnem marketingu imamo takojšen, realno-časovni odziv, na podlagi katerega lahko zelo hitro in dinamično spreminjamo svoje akcije.
7. Cena
Najslajše smo pustili za na konec. Ob tako odličnih razlogih bi človek pričakoval, da je spletni marketing dražji od »klasičnega marketinga«. Pa velja ravno nasprotno. Zaradi vseh zgoraj naštetih razlogov vlaganje v splet omogoča boljši izkoristek vloženih sredstev in višji donos na investicijo. Vendar pa so za doseganje odličnih rezultatov potrebni pravilni pristopi. Kakšni so ti principi, kako jih izvedemo in kaj prinašajo? O tem več tukaj.
Prijavi napako v članku