Projekt AI4VET4AI: Nove usmeritve poklicnega izobraževanja za delo z orodji, podprtimi z umetno inteligenco
Umetna inteligenca odpira nove možnosti in priložnost na številnih področjih tako za razvijalce novih orodij, kot tudi za njihove uporabnike. Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu (FIŠ) ponuja programe s področij računalništva in spletnih tehnologij, informatike, podatkovnih znanosti in kibernetske varnosti, ki študentom dajo osnovna znanja o umetni inteligenci. Na fakulteti pa se zavedajo, da je potrebno poskrbeti tudi za vse ostale, ki se bodo s to tehnologijo srečevali vsak dan in jim bo služila kot orodje na delovnem mestu. Gre torej za vse, ki nimajo osnovne izobrazbe iz računalništva in informacijsko komunikacijskega področja, zato jim že danes primanjkuje teh osnovnih veščin. S tem razlogom je FIŠ partner v projektu AI4VET4AI, ki se spopada prav z omenjenim izzivom.
Projekt je že v fazi razvoja programov začetnega in nadaljevalnega poklicnega izobraževanja in usposabljanja, povezanih z umetno inteligenco. Ti programi bodo pokrivali temeljne in napredne veščine umetne inteligence, dopolnjevali pa jih bodo odprti spletni tečaji in dodatna izobraževalna gradiva, ki bodo študentom in strokovnjakom nudila prilagodljive možnosti učenja. Še posebej bodo učni načrti usmerjeni na področje nastanitvene in prehrambne storitve, izobraževanja, zdravstva in socialnega dela, strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti (računovodske, knjigovodske in revizijske dejavnosti; davčno svetovanje, oglaševanje, tržne raziskave in javnomnenjske raziskave) ter trgovine na debelo in drobno.
Projekt AI4VET4AI, ki ga koordinira Visoka šola Algebra (Hrvaška), bo trajal 4 leta in združuje 26 partnerjev iz 11 držav. Projekt podpira tudi Evropska unija preko programa Erasmus+ Partnership for Excellence – Centers of Vocational Excellence.
Partnerji v projektu AI4VET4AI so: Tehniška šola Čakovec, Hrvaško združenje za umetno inteligenco, Poslovna inteligencija (Hrvaška); Fakulteta za informacijske študije Novo mesto, Šolski center Celje, Rudolfovo, Arctur (Slovenija); Beograd Metropolitan University, združenje AFA (Srbija); Management Center Innsbruck International Hochschule GmbH, Network Development Hub GmbH (Avstrija); Technische Informations bibliothek, Strategische Partnerschaft Sensorik (Nemčija); AKMI Anonimi Ekpaideftiki Etairia, Rezos Brands (Grčija); Universita Degli Studi di Napoli Federico II, Keylon (Italija); Inercia Digital, Camera Commercio Italiana per la Spagna (Španija); Universiteit van Amsterdam, AlterContacts (Nizozemska); S.K.T.A.I.H.L, Združenje izvoznikov jugovzhodne Anatolije (Turčija); Griffith College in Anser (Irska).
Vabimo vas, da se s projektom seznanite na sledečih povezavah:
Prijavi napako v članku