S pomočjo tehnologije do izjemnih medicinskih dosežkov
Vpeljevanje tehnologije v medicino igra pomembno vlogo pri preoblikovanju zdravstvenega varstva, ki bo temeljilo na koristi pacientov. Razvojno raziskovalni projekt QUSTom napoveduje boj proti raku dojk z razvojem nove, revolucionarne metode.
Tehnologija in velepodatki bodo pripomogli k novim načinom zdravljenja
V medicini, e-zdravstvu ter zdravstveni oskrbi je sprejemanje novih tehnologij bistveno za izboljšanje diagnosticiranja in postopkov zdravljenja ter izvedbo kakovostnih (personaliziranih) zdravstvenih storitev. Sodobne tehnologije kot so superračunalništvo (HPC), umetna inteligenca (AI), digitalizacija procesov, uporaba naprednih aplikacij in analiza velepodatkov omogočajo uresničevanje inovativnih rešitev za izboljšanje kakovosti življenja.
V boju proti raku dojk
Rak dojke je eden najpogostejših rakov pri ženskah na svetu. Statistika je alarmantna: v letu 2022 je bilo v svetu diagnosticiranih 2,3 milijona žensk z rakom dojke. Napovedi kažejo, da bo 1 od 12-tih žensk zbolela za rakom dojke. Bolezen lahko prizadene tudi moške, saj za rakom dojke zboli 1 od 726 moških (vir: WHO). V Sloveniji za rakom dojke vsako leto zboli približno 1.300 žensk in 10 moških (vir: NIJZ).
Razvojno-raziskovalni (R&D) projekt QUSTom je sofinanciran v okviru programa EIC Pathfinder Obzorja Evropa. Koordinator projekta je Barcelona Supercomputing Center (BSC), konzorcij partnerjev pa sestavljajo še Vall d’Hebron (VHIR) in FrontWave Imaging iz Španije, Karlsruher Institut für Technologie (KIT) iz Nemčije, Imperial College London iz Združenega Kraljestva Velika Britanija in visokotehnološko podjetje Arctur iz Slovenije.
QUSTom je revolucionarni projekt čigar cilj je uvesti nov način medicinskega slikanja, ki temelji na 3D ultrazvoku in superračunalništvu z namenom zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta nova tehnologija bo za paciente popolnoma neškodljiva, saj ne uporablja sevanja kot na primer mamografija, poleg tega bo omogočila izdelavo detajlnih 3D slik dojke, ki omogočajo prikaz več detajlov in podatkov, kot trenutne 2D slike. Nova QUSTom tehnologija je še posebej koristna za ženske, ki imajo gosto tkivo dojk in teh je približno 40%. Namreč, v gostejšem dojkastem tkivu se lahko oteži prepoznavanje nenormalnosti s samo mamografijo in drugimi postopki, kot so ultrazvok ali magnetna resonanca.
Qustom tehnologija: od zajema podatkov do 3D slike dojke
Partner KIT je zasnoval unikatno napravo in sicer 3D ultrazvočni tomografski skener (3D USCT III). Trenutno edina 3D USCT naprava na svetu je opremljena s polkrožno odprtino, sestavljeno iz 2.304 posameznih pretvornikov. Ko so vsi podatki pacientov obdelani, jih nato rekonstruirajo z uporabo programske opreme UBIware, ki sta jo razvila partnerja FrontWave Imaging in Imperial College London. Arctur je pripomogel k optimizaciji 3D FWI algortima, ki hitro ter učinkovito pripomore k obdelavi podatkov, ki jih pridobijo ob skeniranju dojk pacientov.
Kompleksno računanje podatkov omogoča superračunalnik MareNostrum 5, ki izdela digitalni dvojček dojke in 3D visokoločljive medicinske slike v zgolj nekaj dneh. Takšna obdelana slika ponuja radiologu pravzaprav celovit tridimenzionalni zemljevid, ki podrobno prikazuje lastnosti tkiva v vsakem pikslu. Partnerji so v razvoju naredili korenit korak naprej, saj postopek vključuje koncepte kot sta multimodalno slikanje in razvoj detajlnih 3D slik kar predstavlja inovativno kombinacijo slikanja dojk z ultrazvokom.
QUSTom omogoča natančno, predvsem pa hitro izdelavo 3D slike dojke, ne uporablja ionizirajočega sevanja ter omogoča pacientom udobnejši postopek.
Več informacij o projektu QUSTom: www.qustom-project.eu
Prijavi napako v članku