Rudarjenje kriptovalut s sežiganjem odpadnih pnevmatik?
Kriptovalute so še vedno v središču pozornosti, saj predstavljajo odlično alternativo klasičnemu denarju. Bitcoini in ostale kriptovalute pa se pridobivajo s pomočjo tako imenovanega “rudarjenja”. Pri tem uporabniki namenijo računsko moč (včasih so bili to zgolj procesorji, nato grafične kartice, zdaj pa so potrebni tako imenovani ASIC rudarji), da bi ugotovili naključno zaporedje in bili za to nagrajeni v obliki kriptovalut. Ker pa je rudarjenje zahtevno, se rudarji pogosto povezujejo v t. i. “bazene” (pools), kjer skupaj delijo to računalniško moč in si nato razdelijo nagrado.
Rudarjenje kriptovalut pa porabi vse prej kot malo elektrike. Trenutno rudarjenje širom sveta porabi več elektrike kot cela Nizozemska. Kriptorudarjenje porabi namreč okrog 111,7 TWh, medtem ko Nizozemska porabi 111 TWh. Po poročanju Cambridga ima Kitajska največ kriptorudarjev, saj je tam elektrika najcenejša, ni pa “najčistejša”, saj jo je večino pridobljene iz fosilnih goriv – premog.
Ker pa cena elektrike v zadnjem času narašča, rudarji iščejo nove načine, kako zagotoviti dovolj električne energije za njihovo dejavnost. Podjetje Stronghold Digital Mining je rešitev našlo kar v sežiganju odsluženih pnevmatik. Čeprav sežiganje pnevmatik ni okolju najbolj prijazna rešitev, je še vedno boljša od uporabe premoga, hkrati pa je tudi precej bolj učinkovita.
Ker pa sežiganje pnevmatik lahko sprošča škodljive in celo kancerogene snovi, je ustrezna filtracija nujna. Kljub nekoliko višjim začetnim stroškom, o sežiganju rabljenih pnevmatik razmišlja vse več rudarjev kriptovalut. Nenazadnje gre za sežiganje odpadkov, ki jih je težko reciklirati.
Prijavi napako v članku