Sony razvija sistem za boljše haptične povratne informacije v igrah, filmih in glasbi
Vloga se osredotoča predvsem na sistem za samodejno generiranje povratnih informacij, vendar njen opis kaže, da je Sony prepoznal veliko širšo uporabo in v mislih nima samo iger.
Izvorni krmilnik DualShock podjetja Sony je bil eden prvih z vgrajeno vibracijo. Sprva prodajan le kot gaming dodatek je kmalu postal eden najbolje prodajanih igralnih krmilnikov vseh časov in je igral pomembno vlogo pri standardizaciji vibracij v konzolnih igrah.
Nedavno so pri krmilniku DualSense za PS5 predstavili več novih funkcij, namenjenih izboljšanju haptičnih povratnih informacij. Poleg vibracij to vključuje aktuatorje z glasovno tuljavo v ročajih in povratne informacije za prilagodljive sprožilce. Čeprav Sony ni edino podjetje, ki vlaga v omenjeno tehnologijo, je zagotovo pustil najbolj odmeven pečat.
Nedavni patent Sonyja je namenjen za napravo, ki sestoji iz modulov za zaznavanje, sprejemanje in generiranje fizičnih povratnih informacij. Prva dva modula komunicirata s sinhronizirano medijsko napravo, da določita stopnjo vibracij, ki naj bi jo proizvedel modul za generiranje fizičnih povratnih informacij.
Sonyjevi primeri haptičnega modula vključujejo pametno napravo – na primer telefon – ki je povezana s sistemom. Uporabniki bi potem lahko telefon postavili na mizo ali v žep in Sonyjev sistem bi ga uporabljal za generiranje haptičnih informacij. Sonyjev patent tudi opisuje, kako bi uporabniki lahko na svoj igralni plošček ali drugo vhodno napravo pritrdili vibrirajoči modul.
Osnovni poudarek tega patenta je na tem, kako bi se lahko naprava uporabljala za igranje. Sony prav tako opisuje njen potencial za VR in »koncepte v metavesolju« ter kot način za širjenje haptičnih povratnih informacij na naprave, ki te možnosti nimajo privzeto vgrajene. Sonyjev dokument kaže, da bi to veljalo tudi za vgradnjo fizičnih povratnih informacij za glasbo, filme in televizijo.
Patentna vloga sicer ne razkriva veliko podrobnosti o tem, kako bi nova Sonyjeva haptična naprava delovala s filmi in glasbo. Lahko pa predpostavimo, da bi delovala podobno kot v igrah, pri čemer bi določena dejanja, kot so udarci, streli iz pištole in eksplozije, generirala vibracije. V primeru glasbe bi naprava morda sprožila impulze za bas ali tolkala. Iz Sonyjevega patenta lahko razberemo tudi, da sistem lahko uporablja več haptičnih naprav in deluje na več kanalih, podobno kot deluje večkanalni zvočniški sistem.
Kako bo vse skupaj videti v praksi in katere naprave bodo podpirale nov sistem, pa je za zdaj uganka.
Prijavi napako v članku