Lexmark za pametnejše tiskanje
Lexmark
je predstavil ugotovitve svoje najnovejše raziskave, imenovane Life Cycle Assessment (v nadaljevanju LCA), ki ugotavlja vpliv tiskalnikov na okolje v vsej njihovi življenjski dobi. Uporabniki tiskalnikov lahko s svojim znanjem in delovanjem znatno znižajo okoljsko breme, Lexmark pa je ob tej priložnosti predstavil tudi 10 nasvetov za pametnejše tiskanje dokumentov.
Ugotovitve raziskave
V raziskavi LCA so ugotovili, da največjega bremena za okolje ne predstavlja sama izdelava tiskalnika, kot je bilo prevladujoče laično mnenje uporabnikov, temveč vsakodnevna raba tiskalnikov. Ugotovili so, da je samo tiskanje dokumentov, oziroma poraba papirja neposredno zadolžena za do 80 odstotkov (odvisno od posameznega modela) toplogrednih izpustov posameznega pisarniškega tiskalnika, medtem ko imata poraba energije in potrošnega materiala (tonerjev, kartuš) le 8- oziroma 6-odstotni prispevek v skupnem onesnaževanju. V fazi proizvodnje se pri obdelavi plastičnih, kovinskih in elektronskih delov sprosti 7 odstotkov okoljskega bremena glede na celotno dobo posameznega izdelka. Distribucija izdelka generira v povprečju 0,4 odstotka onesnaženja, razgradnja pa 1,4 odstotka.
10 korakov za pametnejše tiskanje
Lexmark uporabnikom predlaga naslednjih 10 korakov za zmanjšanje škodljivih vplivov tiskalnikov na okolje.
1. Uporabljajte obojestransko tiskanje in varčujte s papirjem.
2. Uporabljajte pametno programsko opremo, kot je denimo Lexmark Toolbar, in tiskajte le dele spletnih strani, ki jih boste dejansko potrebovali.
3. Tiskalnike uporabljajte v skupni rabi, saj se s tem število tiskalnikov zmanjša.
4. Uporabljajte tiskalnike z dolgim garancijskim jamstvom, saj je običajno življenjska doba teh izdelkov daljša.
5. Izboljšajte učinkovitost tiskalnika – to lahko storite tako, da ga po končani uporabi izklopite.
6. Tiskajte v varčnem načinu in prihranite na stroških potrošnega materiala.
7. Uporabljajte Lexmarkove tonerje in kartuše z visoko kapaciteto črnila, saj boste tako v življenjski dobi tiskalnika zamenjali manjše število tonerjev/kartuš.
8. Izrabite možnost Lexmarkovega programa za recikliranje potrošnega materiala.
9. Ponovno uporabite dele papirja, ki ni potiskan – denimo za manj zahtevno rabo.
10. Po koncu življenjske dobe dajte tiskalnik v razgradnjo.
Prijavi napako v članku