Revolucija: brezžične slušalke, ki se polnijo s pomočjo svetlobe
Brezžične slušalke imajo eno napako. Včasih, ko smo imeli zgolj navadne, žične slušalke, se nam ni bilo potrebno ukvarjati z avtonomijo delovanja slušalk, saj jih ni bilo potrebno polniti in so bile vedno pripravljene na uporabo. Z brezžičnimi slušalkami se je to spremenilo, saj imajo vgrajeno (bolj ali manj zmogljivo) baterijo, ki jim zagotavlja delovanje. Ko energije v baterijah zmanjka, je tudi zabave hitro konec.
Pri brezžičnih slušalkah imata manjši bateriji obe slušalki, nekoliko večjo pa polnilna škatlica, ki lahko s popolnoma napolnjeno baterijo slušalkam zagotovi nekaj polnjenj, odvisno od modela slušalk. Slušalke se v polnilni škatlici napolnijo relativno hitro, težava pa nastane, kadar pozabimo na polnjenje baterije škatlice, ki v tem primeru ostane brez energije in ne more več oskrbeti slušalk. Sledi scenarij, podoben tistemu, ko opazimo, da je baterija mobilnega telefona le še na nekaj odstotkih – mrzlično iskanje vtičnice.
Revolucija na področju polnjenja brezžičnih slušalk
Pri podjetju Urbanista so na tem področju poskrbeli za pravo revolucijo. Pred časom so predstavili naglavne slušalke, katerih baterija se polni s pomočjo svetlobe. Naglavne slušalke so tiste, ki pokrijejo ušesa, čez glavo pa ju povezuje lok. Zdaj pa so predstavili tudi ušesne slušalke (torej tiste, jih damo v uho) s podobno rešitvijo. Poglejmo, kako delujejo.
Po lanskih naglavnih slušalkah podjetja Urbanista je letos podjetje predstavilo ušesne slušalke, ki so jih poimenovali Urbanista Phoenix. Solarni paneli seveda niso na samih slušalkah, kot smo videli pri naglavnih slušalkah Urbanista Los Angeles, temveč na polnilni škatlici. Seveda pa je njihova funkcija enaka – skrbijo za podaljšanje avtonomije delovanja baterije in zmanjšanje skrbi uporabnika glede polnjenja naprave. Glede na majhnost čepkov oziroma ušesnih slušalk je prenos tehnologije na polnilno škatlico edina smiselna odločitev.
Edino, za kar boste morali redno skrbeti , je, da bo polnilna škatlica na svetlobi. Vemo, da jo imamo pogosto v žepu, torbi in podobno. Poskrbite, da boste to navado spremenili, škatlico odlagajte na svetlih krajih, in Urbanista Phoenix bodo postale vaše najboljše spremljevalke. Ob tem je pomembno poudariti, da jih ni potrebno (oziroma jih sploh ni pametno) izpostavljati neposredni sončni svetlobi. Polnijo se namreč celo v notranjih prostorih z notranjimi viri svetlobe.
Na uraden začetek prodaje slušalk Urbanista Phoenix bo sicer treba še malo počakati, saj jih pričakujemo v četrtem četrtletju letošnjega leta.
Avtonomija, ki se daljša in daljša …
Ob prebiranju uradnih podatkov lahko zasledimo, da same slušalke (brez polnjenja v polnilni škatlici) zagotavljajo do 8 ur poslušanja glasbe. Iz izkušenj vemo, da je to maksimalen in optimalen čas delovanja, ki je navadno zaradi okoljskih dejavnikov, jakosti poslušanja in podobno, nekoliko krajši. Vseeno pa vam bodo zagotavljale kar nekaj ur užitkov, preden jih boste vstavili nazaj v škatlico, kjer se bodo napolnile. V kombinaciji s polnilnim ohišjem pričakujte približno 32 ur predvajanja. Avtonomija bi se morala zaradi omenjene tehnologije polnjenja vsako uro, ki jo škatlica preživi, izpostavljena neposredni sončni svetlobi, podaljšati za dodatno uro.
Stanje napolnjenosti baterije lahko spremljate v namenski aplikaciji Urbanista, ki nudi tudi prilagajanje zvoka slušalk ter kontrolnikov na dotik. Ker omogočajo upravljanje tudi preko glasovnega asistenta, lahko uporabnik preskakuje skladbe, zviša ali zniža glasnost in izdaja ukaze tudi brez kakršnega koli dotikanja slušalk.
Ostale funkcije slušalk so vodoodpornost po standardu IPX4 (kar naj bi pomenilo, da se dobro spopadejo z znojem, ne bi jih pa izpostavljali močnim nalivom), Bluetooth 5.2, vhod USB-C za polnjenje na polnilni škatlici. Podpirajo aktivno odpravljanje hrupa (noice cancelling), kar je izredno uporabno v hrupnih okoljih ali tam, kjer so večje množice ljudi, in imajo način, ki omogoča ravno obratno, torej da slišite zvok okolice. Povežete jih lahko tudi z dvema napravama hkrati, kar je koristno v primeru sprejemanja klicev, ne da bi se prekinila povezava s prenosnikom ali drugo napravo. Barve, ki so na voljo? Črna in roza.
Medtem, ko pri Urbanisti poudarjajo, da so to prve slušalke na svetu, ki podpirajo tehnologijo sončnega polnjenja Powerfoyle, moramo vedeti, da so to sploh prve ušesne slušalke, ki jih lahko polnimo s pomočjo svetlobe.
Kot rečeno bodo slušalke na voljo v četrtem četrtletju letošnjega leta, cena pa naj bi se gibala okoli 150 evrov. Več o slušalkah Urbanista lahko najdete na spletni strani bonajo.si
Prijavi napako v članku