Računalništvo, telefonija
16.11.2019 11:00

Deli z drugimi:

Share

Nike odslej ne bo več prodajal preko Amazona

Nike odslej ne bo več prodajal preko Amazona
Nike odslej ne bo več prodajal preko Amazona

Nike je zaključil dveletno partnerstvo z Amazonom, v sklopu katerega je prodajal svoje produkte direktno preko platforme. Amazon je prodajal omejeno število Nikovih produktov kot del pilotnega projekta, ki se je začel leta 2017. Razlog, zakaj se je Nike odločil za to potezo je, ker si želijo svoje produkte prodajati preko svoje spletne strani, trgovine in različnih aplikacij. Nike je potrdil te informacije v izjavi za javnost: »Ker si s svojimi strankami želimo vzpostaviti bolj oseben odnos in izboljšati uporabniško izkušnjo, smo se odločili, da pilotni projekt z Amazon Retail zaključimo«.


Strategija, ki jo je sprejel Nike, omogoča večje marže pri prodaji, prav tako pa omogoča večji nadzor nad svojim ugledom. Nike se je tako odločil, da se osredotoči na obstoječe prodajalce, ki so do tega trenutka prodajali njihovo obutev in oblačila. Uspeli so obdržati močan odnos s prodajalci, kot je na primer Foot Locker. Nike je v izjavi zapisal še to, da bodo še naprej investirali v trdna, distinktivna partnerstva z ostalimi prodajalci in platformami, ki skrbijo za dobro uporabniško izkušnjo strank po vsem svetu.


Poslovno sodelovanje z Amazonom je Nike vedno zelo pazljivo obravnaval. Prvo naznanilo dotičnega sodelovanja oz. pilotnega programa je bilo šele nekaj let po tem, ko je Nike dolgo časa opazoval ostale blagovne znamke, ki so prodajale ogromne količine svojih produktov preko Amazonove »third-party« platforme. Raziskava Morgan Stanleyja iz leta 2017 je pokazala, da je Nike najbolje prodajana blagovne znamka na Amazonu.


V preteklosti je Nike že opozarjal na te neavtorizirane prodajalce, poleg tega pa je okrog Amazona krožilo kar nekaj ne najbolj pozitivnih zgodb, ki so ugled vseh večjih korporacij, ki so se pojavile na platformi, stal nekaj točk ugleda. Wall Street Journal je pisal o tem, da sta Nike in Amazon kar nekaj časa razmišljala, kako bi skupno sodelovanje bilo karseda plodno za oba akterja. Nike se je naposled le odločil, da Amazonu zagotovi nekaj kosov obutve in oblačil, v zameno, da Amazon poskrbi za umaknitev lažnih in neavtoriziranih Nike produktov. Po podatkih raziskovalnih podjetij Coresight Research in DataWeave so prodajne številke Amazona posledično padle.


Nikeov primer pa ni edini, s katerim se je ukvarjal Amazon, v zvezi s prodajo ponarejenih izdelkov. V začetku letošnjega leta je Amazon tako naznanil Project Zero, iniciativo, s katero želi iz svoje platforme izbrisati vse ponarejene izdelke. Za to uporablja tehnologijo umetne inteligence, s katero lahko blagovne znamke same pregledujejo produkte in v zadnji fazi tudi same odstranijo tovrstne izdelke. Verjetno smo že vsi kdaj prebrskali Amazon, da bi našli nek izdelek in smo naleteli na nešteto različnih verzij kajne?


Nike glede ponarejenih izdelkov ni želel komentirati, prav tako pa za zdaj ni znano stališče Amazona. Edino, kar je znano je, da bo Nike še naprej uporabljal Amazon Web Services storitve, saj si bo tako priskrbel dodatno podporo za storitve na spletni strani Nike.com in ostalih aplikacijah znotraj Nikeovega ekosistema.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

NEXT LINE d.o.o.

Ob železnici 16, 1000 Ljubljana, Tel: 041 776 822
Next line, specializirane storitve tiska pod eno streho V podjetju Next line iz Ljubljane so se osredotočili na specializirane storitve tiska s termičnimi, sublimacijskimi in ... Več

OBLIKOVANJE.COM

Slovenska ulica 25, 9000 Murska Sobota, Tel: 02 522 14 21
Podjetje Oblikovanje.com je v slovenskem računalniškem prostoru prisotno že od samega začetka. Z več kot 20 leti izkušenj ter s strategijo kakovostnega poslovanja in storitev ... Več

OD A – Ž d.o.o.

Mariborska cesta 128, 3000 Celje, Tel: 041 627 640
Zlati partner

T-2 d.o.o

Verovškova ulica 64a, 1000 Ljubljana, Tel: 064 064 064
Za podjetja in domove je dostop do interneta v večini primerov bolj pomemben kot njihove druge podporne storitve. Praktično vsa podjetja potrebujejo internetni dostop za vsako delovno ... Več