Apple pripravlja revolucionarno naročniško storitev za iPhone
Naročnina na strojno opremo bi se od naročnine na ostale programe razlikovala po tem, da bi naročniki plačevali stalno mesečno pristojbino. Naročniki bodo lahko zamenjali svoje naprave, ko bo na voljo nova strojna oprema.
Storitev bi bila doslej največji Applov korak k samodejni ponavljajoči se prodaji, saj bi uporabnikom prvič omogočila naročnino na strojno opremo – in ne le na digitalne storitve. Projekt je še vedno v razvoju, so za Bloomberg povedale osebe, ki so prosile, da se jih ne navaja, ker pobuda še ni bila javno objavljena.
Sprejetje naročnin na strojno opremo, podobno programu samodejnega lizinga, bi pomenilo velik strateški premik za podjetje, ki na splošno prodaja naprave po polni ceni, včasih na obroke ali s subvencijami operaterja. S tem bi lahko Apple ustvaril več prihodkov, potrošniki pa bi se lažje odvadili zapravljati več tisoč dolarjev za nove naprave.
iPhone je že zdaj največji vir prihodkov družbe Apple, saj je lani ustvaril skoraj 192 milijard dolarjev – več kot polovico prihodkov družbe.
Zvezda večera je iPhone
Kot že rečeno, je iPhone lani predstavljal več kot polovico prodaje družbe Apple. Ideja je, da bi bil postopek nakupa iPhona ali iPada podoben mesečnemu plačevanju shrambe iCloud ali naročnine na Apple Music. Apple namerava strankam omogočiti, da se na strojno opremo naročijo z istim Apple ID in računom v App Storu, ki ga danes uporabljajo za nakup aplikacij in naročanje storitev.
Naročniški program bi se od nakupa na obroke razlikoval po tem, da mesečni strošek ne bi bil cena naprave, ki bi se razdelila na 12 ali 24 mesecev. Namesto tega bi bil to še nedoločen mesečni znesek, ki bi bil odvisen od tega, katero napravo uporabnik izbere.
Apple razmišlja o tem, da bi lahko uporabniki naročniškega programa zamenjali svoje naprave za nove modele, ko se na trgu pojavi nova strojna oprema. Zgodovinsko gledano Apple enkrat na leto izda nove različice svojih glavnih naprav, vključno z iPhonom, iPadom in uro Apple Watch.
Apple bi naj že več mesecev pripravljal naročniški program, vendar je bil projekt pred kratkim odložen, da bi hitreje uvedel storitev “kupi zdaj, plačaj pozneje”. Kljub temu naj bi naročniška storitev začela delovati konec leta 2022, vendar se lahko začetek tudi prestavi v leto 2023 ali pa je sploh nikoli ne bomo spoznali, pravijo sogovorniki.
Nekateri predstavniki Wall Streeta so Apple že pozivali, naj preide na naročniški model. Analitik družbe Sanford C. Bernstein & Co. Toni Sacconaghi je leta 2016 predstavil zamisel o naročninah na strojno opremo in takrat dejal, da bi lahko Applu pomagala doseči tržno vrednost 1 bilijona dolarjev. Apple je dosegel ta mejnik, ne da bi sprejel ta pristop – trenutno je vreden 2,84 bilijona dolarjev – vendar je Sacconaghi v četrtek ponovno objavil poročilo.
V primerjavi s kavo Starbucks ali naročnino na New York Times je iPhone zelo ugoden, je dejal.
“Veliko strank bi težko našlo eno samo lastnino, ki jo uporabljajo bolj kot svoje telefone iPhone,” je dejal. “Poleg tega je cena iPhona v primerjavi z drugimi storitvami, za katere potrošniki z veseljem plačujejo, relativno ugodna.”
Prijavi napako v članku