Računalništvo, telefonija
06.09.2019 14:00
Posodobljeno 6 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kaspersky svari: šolski zapiski na spletu so lahko okuženi

Mnogi šolarji in študenti želijo prihraniti pri nakupu šolskih učbenikov ali si pri učenju pomagati s šolskimi gradivi, prenesenimi prek spleta. Strokovnjaki družbe Kaspersky pri tem opozarjajo, da se na spletu znajde veliko učbenikov in zapiskov, ki so pravzaprav prenašalci zlonamerne programske opreme. Samo med avgustom 2018 in julijem 2019 so odkrili 53.531 zlonamernih in potencialno nezaželenih datotek, ki so bile na prvi pogled videti kot uporabni zapiski in učbeniki za šolarje in študente. Kibernetski kriminalci so z njimi poskušali izvesti 356.662 napadov na 104.819 uporabnikov.
Kaspersky svari: šolski zapiski na spletu so lahko okuženi
Kaspersky svari: šolski zapiski na spletu so lahko okuženi

Kljub prepričanju mnogih, da so stroški šolskih knjig precej visoki, so te neizogiben del vsakega izobraževalnega programa. Zaradi potrebe po cenejših šolskih gradivih, se na spletu znajde veliko učbenikov in zapiskov. Številni uporabniki se želijo visokim stroškom izogniti s prenosom šolskih e-knjig in zapiskov s piratskih spletnih strani ali raznih forumov. Vendar pa obstajajo nepridipravi, ki v vedoželjnih uporabnikih prepoznajo priložnost za razširjanje zlonamerne programske opreme.

Raziskovalci družbe Kaspersky so ugotovili, da je bilo 17.755 groženj zamaskiranih v šolske učbenike, najpogosteje za angleščino (2.080), matematiko (1.213) in književnost (870). Velika večina groženj, ki so se skrivale pod temi preoblekami, so bili prenašalci različnih datotek: nadležno, a ne usodno oglaševalsko programje, razna druga nepotrebna programska oprema pa tudi zlonamerna programska oprema, namenjena kraji denarja.

Preostalih 35.776 groženj je bilo videti kot zapiski in študentski prispevki o različnih temah. Ko so jih raziskovalci podrobneje proučili, so opazili nekaj nenavadnega. V 35,5 odstotkih primerov je bila kot zlonamerna programska oprema uporabljen osem let star internetni črv, torej zastarela vrsta grožnje, ki danes ni v širši uporabi. Aktivno se je distribuiral prek specifičnega vektorja napada – USB-ključkov. Po natančnejšem pregledu so strokovnjaki ugotovili, da črv »živi« na računalnikih pri ponudnikih tiskarskih storitev za šolarje in študente. Takšni računalniki se pogosto uporabljajo več let brez rednih varnostnih posodobitev, na njih pa so nameščene stare različice operacijskih sistemov. Računalniki so okuženi s tem, ko želijo šolarji natisniti »svoj« šolski prispevek, ki so ga prenesli s spleta.

»Študenti, ki se želijo izogniti plačilu za učbenike in druga šolska gradiva za kibernetske kriminalce predstavljajo priložnost. Okužena šolska gradiva, ki jih prenesejo s spleta, predstavljajo velik problem za šolsko okolje, saj se zlonamerna programska oprema hitro in preprosto širi prek okuženih računalnikov, ki so povezani v šolsko omrežje. Žal vse šole niso usposobljene za hitro in učinkovito odzivanje na kibernetske incidente. Zmotno se namreč predpostavlja, da izobraževalne ustanove niso zanimiva tarča kibernetskih kriminalcev. Potrebno se je zavedati, da napadalci izkoristijo vsako priložnost, zato je preventivno ukrepanje nujno tudi v izobraževalnih ustanovah,« poudarja Maria Fedorova, varnostna raziskovalka v družbi Kaspersky.

Družba Kaspersky šolarjem in študentom svetuje:

  • V elektronski pošti ne odpirajte priponk, ki se zdijo sumljive ali jih pošljejo nepoznani pošiljatelji.
  • Knjig ne prenašajte prek spleta ali pa jih poiščite pri zaupanja vredni spletni knjižnici.
  • Bodite pozorni na končnice prenesenih datotek. Šolska gradiva, ki jih prenesete s spleta, ne smejo biti izvršljive datoteke (torej s končnico .exe).
  • Bodite pozorni, katera oseba vam ponudi gradivo, ki je shranjeno na USB-ključku. Uporabljajte nosilce podatkov samo od ljudi, ki jim zaupate.
  • Uporabljajte varnostno rešitev, kot je Kaspersky Internet Security. V nastavitvah določite, da lahko ta samodejno pregleda računalnik, ko je nanj priključen zunanji pogon ali nosilec podatkov (npr. USB-ključ).

Podrobnosti o najbolj priljubljenih tipih zlonamerne programske opreme, ki preži na šolarje, preberite v spletni objavi na kaspersky.com.


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB
Za več informacij so vam na voljo pri PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

SI SPLET d.o.o.

Ukmarjeva ulica 4, 1000 Ljubljana, Tel: 01 428 94 66
O podjetju Si splet V podjetju Si splet d. o. o. od leta 2001 tržimo varnostne rešitve na področju informacijskih tehnologij. V letu 2003 smo pridobili ekskluzivno partnerstvo ... Več
Zlati partner

SIDERA d.o.o.

Ulica Gradnikove brigade 11, 1000 Ljubljana, Tel: 031 777 790
O PODJETJU Sidera, ki v latinskem jeziku pomeni zvezda in je nastala v želji, da bi njena ustanoviteljica Urška Ambrož svoje dolgoletno delo v medijih združila s kreativno žilico, ... Več
Zlati partner

STRIM PLUS d.o.o.

Cesta dveh cesarjev 393, 1000 Ljubljana, Tel: 05 907 52 00
Strim plus d.o.o. sestavlja dinamična ekipa, ki se ukvarja s tremi segmenti poslovanja v prehodu od papirnate sedanjosti v digitalno prihodnost. Foto: Freepik Pametni zasloni Potrebujete ... Več

ZwCAD SLOVENIA

Prečna 9b, 2000 Maribor, Tel: 02 471 12 40
ZwCAD Slovenia pod okriljem podjetja Birocom 2000 d.o.o. ponuja rešitve na področju CAD, CAD/CAM in CAE programske (in strojne) opreme. Več