Twitter hrani vaša zasebna sporočila dolgo po tem, ko mislite, da so že “izbrisana”
Twitter se v zadnjem času sooča z raznoraznimi težavami na področju varnosti zasebnih podatkov, od škandala, ko družbeno omrežje ni uspelo zaščititi zasebnih sporočil, do primera, ko so na dan prišle izbrisane informacije o lokacijah ipd. Zdaj pa se je Twitter znašel v novih težavah, saj naj bi dolgo časa po tem, ko že mislimo, da smo uspešno izbrisali naša zasebna sporočila, ta držal pri sebi.
Spletni portal TechCrunch je poročal, da so uspeli priti do zasebnih, direktnih sporočil, ki so segala več let nazaj in so bila povezana z deaktiviranimi ali izbrisanimi računi. To razkritje je šokiralo številne uporabnike in tudi strokovnjake za spletno varnost. Karan Saini, raziskovalec dotičnega področja, pravi, da bi lahko to pomenilo, da vsi podatki, ki jih skušamo uporabniki Twitterja izbrisati, ostanejo nekje v “arhivu”. To naj bi se zgodilo kljub temu, da “Privacy Policy“, ki ga navaja družbeno omrežje, trdi, da se vsi podatki izbrisanih ali deaktiviranih računov dejansko izbrišejo.
Spletni portal Gizmodo je na Twitter naslovil vprašanje o tem, ali te obtožbe dejansko držijo, vendar Twitterjev predstavnik za odnose z javnostmi ni želel komentirati.
TechCrunch je še zapisal, da ima Twitter na svojih “pravnih” straneh zapisano, da v primeru deaktivacije ali popolne ukinitve računa obstaja možnost, da bo Twitter hranil določene informacije, med drugim tudi čivke, določeno časovno obdobje. To sicer ni nikjer jasno določeno, vendar je zapisano, da gre za kratko časovno obdobje, še zdaleč pa ne nekaj let trajajoče obdobje. Ne glede na vse je TechCrunch lahko prišel do sporočil računov, ki so bili deaktivirani ali izbrisani že dolgo nazaj, kar pomeni, da je do teh podatkov, vsaj kar se tiče direktnih sporočil, možno priti.
Twitterjev predstavnik za odnose z javnostmi je za TechCrunch dejal, da zadevo še raziskujejo.
Dejstvo je, da takšni in podobni škandali ne pomenijo nič dobrega za Twitter. Ta je ravno prejšnji mesec govoril o tem, kako ceni in opaža zaupanje, ki ga uporabniki polagajo v družbeno omrežje, prav tako pa so zapisali, da se na dnevni ravni trudijo, da so zaupanje uporabnikov priborijo s transparentnim in kvalitetnim poslovanjem. To izjavo so pri Twitterju zapisali po tem, ko se je izkazalo, da so čivki nekaterih Android uporabnikov, ki so imeli vključeno lastnost “Protect your Tweets”, v resnici bili javni, zahvaljujoč se “hrošču”, ki je lastnost onemogočil, če je slučajno prišlo do spremembe v računu.
Twitter ima v “Privacy Policy” zapisano, da si prizadevajo, da njihovi uporabniki vedno vedo, kakšne podatke Twitter zbira o njih in kako jih uporablja ter da uporabniki vedno morajo imeti popoln nadzor nad podatki. Roko na srce, če nekdo izbriše svoj račun ali ga začasno deaktivira, verjetno pričakuje, da bodo njegovi podatki v resnici izbrisani.
Prijavi napako v članku