Kako podaljšati življenjsko dobo baterije svojega prenosnika
Moderni prenosni računalniki so močnejši kot kadarkoli. Zahvaljujoč se napredni mobilni tehnologiji so poleg vsega še učinkovitejši, hitrejši in uporabniku prijaznejši. Ena najboljših lastnosti je vzdržljivost baterije, ki je bila še pred časom veliko krajša.
Ne glede na to moramo prenosnike še vedno vmes priključiti na elektriko. Medtem ko je daljša življenjska doba glavni razlog, da lahko prenosnike uporabljamo na vlaku, letalu, v knjižnicah, na ulici … praktično povsod, lahko vzdržljivost baterije še podaljšamo z nekaj preprostimi ukrepi in nastavitvami programske opreme. Tukaj je 8 enostavnih trikov, kako podaljšati življenjsko dobo baterije prenosnika.
1. Zatemnite zaslon
Zaslon prenosnega računalnika je ena najbolj požrešnih komponent. Za to, da lahko dobimo jasno in svetlo sliko, porabimo veliko količino energije. To energijo lahko s preprostim ukrepom zatemnitve zaslona prihranimo in s tem ne vplivamo na delovanje računalnika in ostalih funkcij.
Gumb za zmanjšanje svetlosti zaslona je po navadi gumb “F11” na tipkovnici. Če želimo zmanjšati svetlost zaslona, torej držimo gumb “Fn” in “F11”, ki se nahaja v skrajni zgornji vrstici tipkovnice.
2. Spremenite napajalne nastavitve
Windows 10 ponuja nekaj zelo koristnih napajalnih nastavitev, ki nam omogočajo, da učinkovitost računalnika dvignemo na višjo raven. To nam omogoča, da prenosnik kar najbolje izkoristimo medtem, ko je priključen na elektriko, hkrati pa Windows omogoča, da optimiziramo porabo baterije, ko smo v pogonu.
Vse kar moramo narediti je, da napišemo “power options” v iskalnik računalnika in nato izberemo “Power saver”. Windows 10 je, kar se tiče metod za ekonomično rabo energije definitivno eden boljših operacijskih sistemov, saj nam omogoča, da prednastavimo izklapljanje zaslona in vklapljanje načinov, kjer se lahko energija učinkovito prihrani.
3. Izključite Wi-Fi povezavo
Ena najbolj požrešnih stvari za baterijo prenosnika je Wi-Fi povezava. Wi-Fi konstantno črpa energijo baterije, in ko nismo povezani, išče omrežja, kar prav tako vpliva na večjo porabo energije.
Ko uporabljamo prenosni računalnik brez priključka na električno omrežje, po navadi tudi nismo povezani na Wi-Fi omrežja. To pomeni, da lahko napravo izključimo. Številni prenosniki imajo funkcijo, s katero lahko izključimo brezžični adapter kar ročno. S tem prihranimo veliko energije. Starejši prenosniki te lastnosti po navadi nimajo in se moramo zato poslužiti katero od ostalih metod.
Kako torej izključiti Wi-Fi povezovanje prenosnika? Med nastavitvami se pojavi pogovorni mehurček na desni strani opravilne vrstice, kjer lahko izključimo Wi-Fi.
4. Izključite USB-je, miške, spletne kamere …
Ko uporabljamo razne USB naprave, ki jih poganja energija iz računalnika, lahko takoj ugotovimo, da nam zelo hitro trošijo včasih prepotrebne odstotke energije. Matična plošča je tista, ki jih dejansko poganja, kar pomeni, da lahko s tem, ko vse izklopimo iz računalnika, precej prihranimo. USB naprave, miške in ostale najbolj priljubljene komponente so sicer zares uporabne, vendar je za našo baterijo veliko bolje, če to, kar želimo in za kar jih potrebujemo, naredimo karseda hitro in jih potem izključimo.
Številni prenosniki imajo funkcijsko tipko za izklop spletne kamere, ki troši energijo na vsakem koraku. Poleg tega je koristno tudi popolnoma izključiti zvok, ko ga ne potrebujemo – že samo zvočni signali, ki jih prejmemo ob prejetju SMS sporočila ali e-maila, so določena obremenitev za sistem Windows.
5. Izvrzite vse diske in podobne komponente
V trenutku, ko se disk v našem računalniku začne vrteti, to pomeni porabo energije. Vse, kar moramo narediti je, da izvržemo disk preden začnemo polniti računalnik. S tem si pridobimo nekaj dragocenih minut v delovnem dnevu, ki je tako ali tako za marsikoga prekratek.
Večina modernih prenosnikov sicer nima več nameščenih vhodov za diske, če pa vaš prenosnik to premore, potem se prepričajte, ali je prazen, ko odhajate na pot, sestanek ali kamorkoli drugam.
6. Investirajte v strojno opremo
Zgoraj našteti prijemi lahko znatno povečajo življenjsko dobo baterije vašega prenosnika, vendar ob celodnevni uporabi računalnika bomo po vsej verjetnosti potrebovali dodatno pomoč.
Večina prenosnikov ima šestcelično baterijo, vendar proizvajalci zdaj ponujajo že 8- ali 12-celično opcijsko posodobitev, ki moč prenosnika lahko tudi podvoji.
Alternativa dragim prenosnikom in njihovim baterijam so prenosni polnilci baterij, ki nam v času krize dodajo še vsaj kakšno uro za najnujnejše stvari. To so ponavadi kompaktne baterijske enote, ki imajo adapterje za večino prenosnikov in mobilnih naprav. Te prenosne polnilne enote so dovolj majhne, da jih spravimo v torbo, hkrati pa imajo dovolj kapacitete, da podvojijo polnjenje.
7. Onemogočite lastnosti
Windows 10 ima vgrajenih nekaj prikladnih in posebej učinkovitih lastnosti, večinoma vse pa porabljajo ogromne količine energije. Kar si je treba zapomniti je, da vseh teh lastnosti zagotovo ne potrebujemo, ko delamo na poti oz,. ko računalnik ni priključen na elektriko. Vse, kar moramo narediti, da prihranimo nekaj energije je, da izključimo grafične efekte, ki so poleg avdio potrošnikov med najbolj požrešnimi.
8. Skrbite za baterijo
Litij-ionske baterije nam za razliko od splošnega prepričanja ni potrebno do konca izprazniti. Obenem naj opozorimo, da je koristno po končanem polnjenju baterijo čimbolj porabiti. Če imamo na voljo še rezervno baterijo, ki je polna, uporabimo raje tisto in ne vedno zgolj glavne baterije.
Če imamo starejšo litij-ionsko baterijo, jo bomo seveda morali polniti bolj pogosto kot novo.
Prijavi napako v članku