Facebook
29.04.2018 17:13

Deli z drugimi:

Share

Naprava, ki nam omogoča prebiranje elektronske pošte in SMS sporočil prek kože

Naprava, ki nam omogoča prebiranje elektronske pošte in SMS sporočil prek kože
Naprava, ki nam omogoča prebiranje elektronske pošte in SMS sporočil prek kože

Facebook razvija futuristično nosjivo napravo, ki z uporabo senzorjev diktira beseda na uporabnikovo roko. Raziskovalcem je uspelo razviti revolucionarno nosljivo napravo, ki oddaja mikro-vibracije, ki nosijo določene pomene. Po podatkih Facebooka bi naj tovrstne naprave pomagale pri “boju” proti odvisnosti od telefona, poleg tega pa bi lahko pomagale ljudem, ki imajo posebne potrebe.

Revolucionarna nosljiva naprava

Facebook je razvil futuristično napravo, ki uporabnikom omogoča prebiranje elektronske pošte in SMS sporočil preko kože. Naprava, ki jo lahko vidimo na sliki, se pritrdi na uporabnikovo roko in preko posebnih senzorjev oddaja valove v določenih vzorcih. Te uporabniki občutijo kot nežne dražljaje na njihovi koži, dražljaji pa predstavljajo govorjeno besedo ali napisane tekste. Razvijalci naprave trdijo, da bi lahko nova tehnologija pomagala pri “boju” proti odvisnosti od telefona, poleg tega pa bi lahko pomagala ljudem, ki imajo določene vizualne ali avdio težave pri komunikaciji.

V videu, ki ga je objavil britanski Daily Mail, je videti, kako naprava deluje, vendar se moramo zavedati, da gre za zgodnjo fazo razvoja, kjer ni še vse povsem dorečeno.

Kakšno vlogo je odigral Facebook?

Skupina raziskovalcev je bila zbrana s prav posebnim namenom, saj je Facebook že kar nekaj časa načrtoval stvaritev podobne naprave. Prototip naprave ke bil premierno predstavljen v strokovnem članku, ki je bil objavljen v začetku meseca, vendar je Facebook dejansko prvi pokazal svoje delo na konferenci, ki je ta teden potekala v Kanadi. V študiji, ki smo jo omenili, je eden od znanstvenikov pokazal, kako se lahko ljudje zlahka naučijo, kako uporabiti napravo, ko jim pri učenju pomaga “easy-to-use” aplikacija. Kot lahko vidimo na drugi sliki v članku, kjer so predstavljeni izseki iz aplikacije, ne gre za neko težko snov.

Uporabniki, ki nosijo napravo, prejemajo majhne mikro-vibracije na roko in te vibracije so kodirane v foneme, ki so enote govorjenega jezika, kar pa je kompatibilno z vsemi jeziki. To hkrati omogoča tudi enostavno učenje, ki je celo tako enostavno, da so se uporabniki v vsega treh minutah naučili treh fonemov. Si predstavljate, kaj bi lahko ta tehnologija pomenila za razvoj komunikacije?

“Naša demonstracija kaže, da se laični uporabniki lahko zelo hitro naučijo dotičnega kodiranja, katerega je možno posplošiti na nove besede. Te potem lahko uporabijo v strukturiranih stavkih za vsakodnevno diskretno komunikacijo. Vse to v vsega treh minutah”, piše v raziskavi. Torej vidimo lahko, da ne gre zgolj za neko znanstveno napravo, ki bi bila uporabna samo v laboratorijih in umetnih pogojih, temveč gre za napravo, ki bi jo lahko ljudje uporabljali v vseh situacijah, v povsem normalnem življenju.

Kako naprava deluje?

Facebookovi raziskovalci so razvili napravo, ki vsebuje dve 8-faktorski komponenti, ki pošiljata mikro-vibracije na uporabnikovo roko. Te vibracije predstavljajo zvoke in besede. Prej omenjena aplikacija olajša spoznavanje naprave za uporabnike ter jim omogoča, da se naučijo katera vibracija spada zraven z določenim fonemom. Na sliki lahko vidimo primer nekega povsem običajnega stavka, ki se preko senzorjev prevede v prav določene vibracije.

Raziskovalci so nekaj smernic vzeli iz brailove pisave, na primer, kako sta dotik in vibracija lahko uporabljena kot sredstvo komuniciranja. Dve glavni komponenti, ki sestavljata napravo, vsebujeta vsaka po 8 “tactorjev” oz. glasovnih celic, ki ju obdajajo 3D natisnjene obloge iz volne. Tako je za uporabnika tudi občutek nošenja bolj prijeten kot pa ob neke plastičnem ovoju oz. napravi. Vibracije, ki jih uporabnik prejema, sestavljajo 250hz valovi, na roki pa jih uporabniki čutijo le 144 miliskund. Tako je Facebook med drugim tudi poskrbel za vse tiste dvomljivce, ki bi se najverjetneje takoj zapičili v vprašanje o varnosti uporabe naprave.

“Za uporabo zgornjega dela roke kot medija prenosa smo se odločili, ker ima ta del boljšo dovzetnost za vibracije oz. je na te bolj občutljiv od ostalih delov telesa. Poleg tega smo razmišljali o tem, kateri del telesa bo najmanj škodil ostalim aktivnostim in kateri del telesa je družbeno bolj sprejemljiv, da se na njega karkoli pritrjuje. Si predstavljate našo napravo na uporabnikovem čelu ali nogah? Verjetno ne.”, pravijo raziskovalci, ki so za razvoj do točke, kjer se nahajajo sedaj, porabili kar nekaj mesecev časa.

Morda se kdo sprašuje tudi, zakaj so raziskovalci uporabili sistem fonemov in ne črke. Odgovor je sila preprost, in sicer zato, ker so fonemi lažje prenosljivi kot črke. V bistvu bi sistem črk zahteval precej več dela pri vpeljavi, hkrati pa bi to za uporabnike pomenilo več komplikacij pri učenju. Pri fonemih gre v bistvu samo za razliko med zvočnimi in nezvočnimi konzonantami. Recimo fonemi “ba”, “da” in “ga” so ratikulirani z uporabo ustnic in neba ust, medtem ko fonemi kot so “pa” in “ta” nastanejo z ratikulacijo zraka. Za razlikovanje med obema skupinama je sistem narejen tako, da ali pošlje skupek valov, ali le en val dražljajev.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

SI SPLET d.o.o.

Ukmarjeva ulica 4, 1000 Ljubljana, Tel: 01 428 94 66
O podjetju Si splet V podjetju Si splet d. o. o. od leta 2001 tržimo varnostne rešitve na področju informacijskih tehnologij. V letu 2003 smo pridobili ekskluzivno partnerstvo ... Več

M-SISTEM d.o.o.

Pot na Drenikov vrh 12, 1000 Ljubljana, Tel: 041 693 934
Nov IT sistem, bodisi strojni ali programski, je lahko velika naložba. Da bi jo karseda najbolje izkoristili, je pomembno, da izberete pravega IT dobavitelja in ponudnika programskih ... Več

BILLY POS d.o.o.

Hudourniška pot 2, 1000 Ljubljana, Tel: 051 888 710
Billy rešitve za davčne blagajne temeljijo na tehnologiji v oblaku, kjer so podatki varno shranjeni v primeru izgube ali okvare naprave. Več
Zlati partner

Huawei

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 080 9808