Facebook bi lahko oglaševalcem omogočil dostop do naših mobilnih številk
Facebook prepričuje uporabnike, da uporablja njihove telefonske številke samo za to, da dodatno zaščiti njihovo varnost in zasebnost. Do pred nekaj tedni je temu res morda bilo tako, kajti ugotovljeno je bilo, da je možno Facebookova samopostrežna oglaševalska orodja, namenjena targetiranju, uporabiti za dostop do uporabnikovih telefonskih številk preko e-mail računa. Ta ista napaka je omogočila zbiranje telefonskih številk Facebook uporabnikov ob obisku določene spletne strani.
Facebook je težavo 22. decembra odpravil in plačal “nagrado” v višini $5.000 ekipi akademskih raziskovalcev iz ZDA, Francije in Nemčije, ki so težavo nekje maja prijavili. Potencialni dostop do mobilnih številk Facebook uporabnikov je bila huda kršitev Facebookovih pravil zasebnosti in uporabe podatkov. V teh je zapisano: “Ne delimo informacij, ki vas osebno identificirajo … z oglaševalci ali analitičnimi partnerji, razen, če nam to dovolite”.
Po podatkih Facebooka naj nihče ne bi izkoristil napake, da bi prišel do uporabnikovih mobilnih številk. Postopek še zdaleč ni bil enostaven, kljub temu pa dotična napaka zagotovo ni nekaj, kar bi se Facebooku smelo pripetiti. Neil Gong, profesor na univerzi Iowa State, ki dela na področju zasebnosti na družbenih omrežjih in ni bil vključen v raziskavo, pravi: “Incident, ki se je zgodil, kaže na težavo, s katero se Facebook sooča na dnevni ravni. Na eni strani mora prepričati uporabnike, da jim zaupajo osebne podatke, na drugi strani pa mora zadovoljiti oglaševalce s temi istimi podatki”.
“Na svetu obstajajo podatkovni posredniki že več let, vendar si po navadi, če si želel priti do podatkov, moral z njimi podpisati pogodbo”, razlaga Alan Mislove, profesor na Univerzi Northeastern, ki je delal na projektu, ki je razkril opisani problem. “Facebook in Googla sta svoje vrste podatkovna posrednika – ne prodajata podatkov, temveč omogočata dostop do njih po posrednih poteh”, je še dodal. Mislove je delal z ekipo iz Francije, in sicer zaposlenimi na raziskovalnem inštitutu EURECOM ter ostalimi člani iz ZDA in Nemčije. Skupina bo rezultate raziskave predstavila na konferenci v maju.
Takrat bo več znanega o tem, kako točno je Facebookov spodrsljaj omogočil dostop do uporabnikovih mobilnih številk. Vsekakor smo za zdaj po podatkih Facebooka lahko mirni, vendar kot lahko vidimo lahko že minimalna napaka vodi v velike težave. S tem se bo Facebook moral soočiti in tako kot smo že zapisali v članku o Zuckerbergovi novoletni zaobljubi, bo Facebook v letu 2018 velik poudarek namenil ravno takšnim in podobnim napakam, ki jih uporabniki morda ne vidijo, vendar so prisotne.
Prijavi napako v članku