Je Apple zares ukradel logotip kitajskemu podjetju Kon?
Kitajsko tekstilno podjetje Kon toži Apple za kršenje avtorskih pravic pri uporabi logotip. Kon trdi, da naj bi Apple uporabil njihov logotip na iOS 11 in macOS High Sierra App Store trgovini. Sami lahko vidimo, da takole na prvi pogled obstaja določena podobnost med obema logotipoma, vendar je pri tožbah in kršenju tovrstnih pravil zadeva nekoliko bolj zapletena od zgolj podobnosti na prvi pogled. V preteklosti so že bili primeri, ko so podjetja kršila avtorske pravice, vendar je za to pristojna komisija, ki po določenih kriterijih odloča o kršitvi.
Podjetje Kon od Appla zahteva javno opravičilo in seveda finančno kompenzacijo, prav tako sodno prepoved prodaje naprav, ki nosijo logotip. Po poročanju portala Phone Radar bi naj končna razsodba pekinškega sodišča bila znana v roku nekaj tednov. Če se spomnimo preteklih podobnih primerov, kjer je Apple bil obtožen s strani manjših akterjev, vemo kakšen je bil rezultat. Apple je najbogatejše podjetje na svetu in vsak, ki si upa zoperstaviti takšnemu nasprotniku si sicer zasluži pohvale za pogum, vendar večjih realnih možnosti za zmago v tej sodni bitki nima.
Oba logotipa imata trikotno obliko, kjer so med seboj povezane palčke in to kar naj bi podjetje Kon najbolj zmotilo je, da je Apple uporabil ravno ta isti “palčkasti” dizajn. Trenutni znak trgovine Apple App Store je sicer abstraktna verzija predhodne, kjer so v to isto trikotno obliko bile postavljene ravnilo, svinčnik in metlica. Komentarji javnosti na primerjavo med obema logotipoma so predvsem leteli na to, da zakaj bi velikan kot je Apple kopiral kogarkoli, če pa imajo praktično vse kar si lahko podjetje zaželi. Kljub temu pa je podobnost med logotipoma res velika in do zdaj se ni pogosto dogajalo, da bi šlo za tako veliko podobnost. Ravno za to se zna zgoditi, da bi tudi za Apple znala tožba biti precej težka, kar pomeni, da se Apple zna odločiti, da enostavno izplača zahtevano in se javno opraviči. Nekaj podobnega se je zgodilo v primeru kitajskega usnjarskega podjetja, ki je Apple tožilo za uporabo imena iPhone.
Dogovor bi vsekakor dovolil Applu, da še naprej uporablja zadnjo grafiko trgovine Apple App Store v sistemih iOS, macOS in ostalih znamkah z istim marketingom. Drugi scenarij je, da bi Apple lahko popolnoma spremenil dizajn, vendar to hkrati pomeni tudi milijone za preznamčenje. Kljub temu, da je Apple največje podjetje tako po dobičku kot po prihodkih od prodaje, ni nikoli razmetaval z denarjem, še posebej, če je šlo za takšne primere, kjer govorimo o milijonskih vložkih.
Prijavi napako v članku