Računalništvo, telefonija
24.04.2017 10:00
Posodobljeno 8 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Prvo letališče, na katerem ne potrebujemo denarja

Prvo letališče, na katerem ne potrebujemo denarja
Prvo letališče, na katerem ne potrebujemo denarja

Kitajsko mednarodno letališče Hangzhou Xiaoshan si želi postati prvo “letališče brez denarja”. To ne pomeni, da bo letališče izgubilo ves svoj denar ali zaslužek, temveč bo Hangzhou Xiaoshan prvo letališče na svetu, kjer ne bomo potrebovali denarja. Z inkorporacijo najnaprednejše tehnologije umetne inteligence v svoje storitve si letališče želi postati bolj uporabniku prijazno, hitrejše, učinkovitejše in karseda tehnološko napredno.

Global Times poroča o tem, da bo letališče sodelovalo z internetnimi podjetji, kot je Alipay, in na tak način omogočilo potnikom poslovanje “brez denarja”. Tukaj so prvotno mišljene predvsem storitve, povezane z nastanitvami na letališču, leti in najemi avtomobilov. Če pomislimo na stres, ki ga doživljamo, ko smo na letališču in iščemo prave terminale, bi v takšnih primerih odsotnost skrbi za denar verjetno še kako prišla prav.

Letališče bo med drugim sodelovalo tudi z drugimi ponudniki storitev in v ta sodelovanja vključilo računalništvo v oblaku in masovne podatke. Potniki bodo na tak način deležni “door-to-door” storitev, med katerimi lahko najdemo rezervacije, transport, pametno parkiranje, nakupovanje, catering ipd.

Glede na to, da je danes na letališčih in podobnih krajih najbolj na udaru varnost potnikov, so se v dotičnem letališču odločili, da karseda povečajo stopnjo varnosti. S pomočjo umetne inteligence in tehnologije prepoznavanja obraza, torej s tehnologijama sedanjosti in predvsem prihodnosti, želijo na letališču nadgraditi svoje varnostne prijeme, prav tako pa želijo skrajšati čas čakanja, ki v določenih primerih zagreni marsikatero živjenje potnika.

Predstavnica letališča Hangzhou je za portal Global Times razložila, da pozdravlja eksperimentiranje letališča z masovnimi podatki in poslovanjem “brez denarja”. Po njenem mnenju predstavlja mobilno plačevanje danes že nekaj povsem vsakdanjega in ravno iz tega razloga ne vidi posebno težkega izziva v vključevanju poslovanja “brez denarja”. Na drugi strani pa izpostavlja, da bo velik izziv skrajšati čakanje potnikov, s čimer pa se niso do tega trenutka posebej ukvarjali.

Mobilno plačevanje je na Kitajskem že zelo priljubljeno. Hangzhou je med drugim domovanje tehnološkega giganta Alibaba Group Holding, ki je lastnik in avtor najpopularnejšega spletnega plačilnega orodja na Kitajskem – Alipay. Ant Financial, podjetje, ki je v bistvu podružnica Alibabe, je naznanilo načrte, da bodo v naslednjih dveh letih vložili več kot 400 milijonov evrov na leto, da bi ustvarili družbo “brez denarja”.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

SINERGISE d.o.o.

Cvetkova ulica 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 320 61 50
Sinergise razvija geografske informacijske sisteme Slovensko podjetje Sinergise je inovativno visokotehnološko podjetje. Ukvarja se z razvojem geografskih informacijskih sistemov ... Več
Zlati partner

LENOVO TECHNOLOGY B.V. AMSTERDAM

Pot za Brdom 100 (Tehnološki Park - G), 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 71 80
Lenovo stremi k izdelavi vrhunskih računalnikov in internetnih naprav z vgrajenimi najnovejšimi tehnologijami, z edinstvenim dezajnom. Vse to za za brezkompromisno doživetje uporabnikov! Ena ... Več

OBLIKOVANJE.COM

Slovenska ulica 25, 9000 Murska Sobota, Tel: 02 522 14 21
Podjetje Oblikovanje.com je v slovenskem računalniškem prostoru prisotno že od samega začetka. Z več kot 20 leti izkušenj ter s strategijo kakovostnega poslovanja in storitev ... Več
Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več