Apple dosegel pomembno zmago na kitajskem sodišču
Patenti so v središču pozornosti tudi, ko se gre za prodajo pametnih telefonov na kitajskem trgu. Pri Applu so se od maja 2016 morali soočiti s prepovedjo prodaje pametnih telefonov iPhone 6 in 6 Plus. Razlog za to je bila pritožba lokalnega podjetja Shenzen Baili Marketing Services, ki se je pritožilo zaradi domnevnega kršenja patenta o obliki pametnega telefona iPhone. Slednji naj bi kršil patentirano obliko telefona 100c in s tem nedovoljeno ustvarjalo prihodke.
Apple se je na odločitev pričakovano pritožil in sedaj končno doživel pozitivni epilog. Sodišče je zavrnilo prepoved prodaje in Apple tako oprostilo sleherne obtožbe. Sodišče je šlo še celo en korak naprej in izpostavilo kitajski patentni urad. Slednji naj nebi sledil potrebnim postopkom, ko je odločil v prid lokalnega podjetja in tako omogočil zaustavitev prodaje iPhonov.
Zgodba s patenti se tako ponavlja. Številna podjetja patentirajo zasnove in funkcionalnosti potencialnih produktov izključno z namenom, da nato s pomočjo patente zakonodaje iztržijo denarne odškodnine od podjetij, ki naj bi omenjene patente kršile. Težava pri tem je, da gre pri tem za podjetja, ki ne razvijajo produktov ali storitev na podlagi vloženih patentov. Namesto tega zgolj čakajo, da določeno podjetje patent krši z dejanskim produktom, ki se prodaja na trgu. Patentna zakonodaja je bila s tem že večkrat izpostavljena kot tista, ki je nujna reforme vendar pa se zaenkrat še ni zgodila nobena konkretna izboljšava.
Deloma lahko odločitev kitajskega sodišča razumemo tudi iz vidika dogajanja na trgu. Indija je med tem časom postala ključni trg za Apple. Poleg več kot milijarde prebivalcev, naj bi se preselila tudi proizvodnja iPhonov. To pa pomeni manjši obseg dela za kitajske podizvajalce.
Prijavi napako v članku