Poglejte kaj dobimo, ko združimo iPhone in iPod
iPhone, ki ga danes vsi zelo dobro poznamo in občudujemo, bi lahko bil popolnoma drugačen in popolnoma zanič, če bi Steve Jobs ob njegovem nastanku izbral drugačen uporabniški vmesnik. Video Sonnyja Dicksona, ki skrbi, da javnost o Applu včasih ve več kot bi si pri Applu morda želeli, kaže najzgodnejše faze “Acorn OS” sistema, ki je v resnici iPodov osnovni vmesnik. Tega je Apple v začetku razvijal za iPhone, preden se je odločil, da izbere zdaj nepogrešljiv vmesnik, ki temelji na vsem dobro znanih ikonah.
Zgodba gre nekako tako: Apple je imel dve ekipi, ki sta delali na tem, kar naj bi kasneje postalo iOS. Ena ekipa, ki jo je vodil Tony Fadell, “oče” iPoda, je delala na operacijskem sistemu usmerjenem k iPodu in njegovem uporabniškem vmesniku. Druga ekipa, pod taktirko bivšega podpredsednika iOS programske opreme pri Applu Scotta Forstalla, pa je delala na razvoju vmesnika, ki naj bi temeljil na ikonah – to kar danes predstavlja ogrodje iPhona.
Kljub temu, da je “click-wheel” uporabniški vmesnik za tisti čas deloval kot dobra ideja in je iPod v bistvu doživel velik uspeh, ta vmesnik enostavno ni bil povsem kompatibilen s telefonom.
Fadell je za BBC povedal, da so s tem, ko so hoteli iPodov vmesnik uporabiti na iPhonu, spreminjali iPhone v vrteči se telefon iz 60-ih. Takoj so ugotovili, da kaj takega ni mogoče, raba takega telefona bi bila enostavno preveč komplicirana.
Jobs se je na koncu odločil, da si želi iPhone, katerega uporabniški vmesnik v celoti temelji na ekranu na dotik, njegova želja pa je bila celo tako močna, da je zagrozil Fadellu in vsem, ki se niso strinjali z njim, da jih bo nagnal.
V Dicksonovem videu lahko vidimo dva prototipa iPhonov – “P1” in “P2”. Dickson pravi, da sta ta “P” modela iPhonov med tistimi prototipi, ki jih je najtežje dobiti (niti nimata dokončanih gumbov “Domov”). “P1” kaže iPhone opremljen z iPod vmesnikom in operacijskim sistemom, medtem ko “P2” premore nam bolj domač vmesnik.
Če zaključimo lahko brez dvoma ugotovimo, da je Apple izbral pravo pot, da ni izbral iPod uporabniškega vmesnika. Kljub vsemu pa video lepo pokaže kaj bi bilo, “če bi bilo”. Zdaj, ko iPhone praznuje 10. obletnico, si verjetno zelo težko predstavljamo, da bi namesto “normalnih” iPhonov uporabljali neko zmes med iPhonom in iPodom kajne?
Spodaj si lahko ogledate izpostavljeni video Sonnyja Dicksona.
Prijavi napako v članku