Razširjanje zlonamerne kode in neželenega programja
Najnovejša raziskava, ki so jo izvedli v laboratorijih AVERT, proizvajalca izdelkov in rešitev računalniške varnosti McAfee, vnovično opozarja na vse večje grožnje pri razširjanju neželenih in škodljivih vsebin prek elektronske pošte in izmenjave datotek. Samo v zadnjih treh letih je pogostost uporabe nevidnih (stealth) tehnologij pri razširjanju računalniških škodljivcev zrasla za več kot šestkrat.
Nevidne tehnologije so zaradi svoje zmogljivosti in raznovrstnosti postale del skoraj vseh škodljivih programov in so si celo utrle pot v komercialno programje katerega proizvajalci so zaradi tega že bili izpostavljeni v negativni luči. Pred petimi leti je delež tovrstnih tehnik, ki temeljijo na operacijskem sistemu Linux, znašal več kot 70 odstotkov vseh nevidnih škodljivih komponent, lani pa je njihovo število bilo skoraj zanemarljivo; v istem času se je število nevidnih komponent, ki temeljijo na operacijskem sistemu Windows zvečalo za 2300 odstotkov. Izrazito povečano pogostost in zapletenost nevidnih komponent gre po mnenju strokovnjakov laboratorijev McAfee AVERT v veliki meri pripisati vedno pogostejšemu skupinskem delu prek omrežij, ki se kaže tudi v spletnih mestih za skupinsko delo (online collaboration sites) in spletnih dnevnikih (blogs).
Podrobnosti o izsledkih omenjene raziskave so na voljo za ogled in prenos na spletnih straneh McAfee Threat Center (http://www.mcafee.com/us/threat_center/). Na tem spletnem mestu so še številni drugi viri podatkov za boljše razumevanje številnih področij računalniškega tveganja in ustrezni pripomočki in programske posodobitve za učinkovito odpravljanje težav, ki jih povzročajo razni omrežni napadalci. Spletno mesto Threat Center je le še eden dokaz predanosti podjetja McAfee k učinkovitemu zagotavljanju celovite računalniške varnosti.
Prijavi napako v članku