7 najboljših spletnih praks leta 2013
V podjetju E-laborat – ”Uporabna znanja za spletno poslovanje” – so že četrto leto zapored izdali jagodni izbor najboljših spletnih praks, ki so jih v preteklem letu zaznali med svojim delom. Samo v letu 2013 so v podjetju analizirali preko 1.200 domačih in tujih spletnih strani ter profilov na spletnih družbenih omrežjih. Pri pri izboru praks in pripravi proročnika so sodelovali z Matejem Špeharjem, specialistom za družbena omrežja, in mag. Alešem Liscem, marketinškim gurujem.
Skozi vse leto so arhivirali dobre prakse, na koncu pa naredili izbor in jih predstavili v Raziskovalnem priročniku NAJBOLJŠE SPLETNE PRAKSE 2013.
Zelo domiselna je struktura priročnika. Primere dobrih spletnih praks so namreč avtorji razvrstili glede na fazo nakupnega procesa, kateri posamezna praksa “služi”. Tako so poglavja priročnika razvrščena v naslednja področja: Faza stimulacije, faza raziskovanja, faza nakupa in faza ponakupnega procesa.
V galeriji na desni* si oglejte 7 naključno izbranih dobrih spletnih praks:
Slika 1: Pripovedovanje zgodb
Slika 10: Nasvet strokovnjaka in kreiranje nakupovalnih seznamov
Slika 82: Objave na Twitter profilu
Slika 166: Predstavitev družbene odgovornosti
Slika 206: Uporaba mobilnikov pri nakupu v trgovinah – obogatena resničnost
Slika 267: Spletna trgovina in prevzem v trgovini
Slika 334: E-kartica ugodnosti v obliki mobilne aplikacije
* za podrobnejši opis posamezne dobre prakse kliknite na fotografijo
Priročnik ni namenjen zgolj tistim, ki želite preko spleta prodajati, ampak tudi tistim, ki bi radi preko spleta dvigovali ugled vaše organizacije, vzpostavljali nove poslovne stike, vzdrževali dobre odnose z obstoječimi strankami, širili koristne vsebine… Vsekakor pa je priročnik koristen pripomoček za vse, ki se zavedate pomena dobre uporabniške izkušnje.
NAROČILO in DARILO: Posebna priložnost za bralce Računalniških novic
Bralcem Računalniških novic, ki ob naročilu Najboljših spletnih praks 2013 uporabijo kodo RAČNAJPR2013, brezplačno opravijo “Hitro diagnozo spletnega mesta”.
Kaj vsebuje “Hitra diagnoza spletnega mesta”?
- 5 konkretnih odgovorov, kaj je na vašem spletnem mestu nujno popraviti
- 10-stopenjsko lestvico ocene kakovosti spletnega mesta
Tako na eni strani dobite vpogled v pomankljivosti vašega spletnega mesta, na drugi pa priporočila, kako to izboljšati, v samem priročniku pa boste na 195. straneh in med 345. primeri zagotovo našli tiste dobre prakse in ideje, ki bodo s precej enostavnimi prijemi povečali prodajno-komunikacijsko učinkovitost vašega spletnega mesta.
* ob naročilu priročnika BREZPLAČNO prejmete tudi lanski priročnik Najboljše spletne prakse 2012!
Prijavi napako v članku