Računalništvo, telefonija
Programska in razvojna orodja
Aplikacije in dodatni programi
Programska oprema
Triki in nasveti
11.04.2025 14:00

Deli z drugimi:

Share

5 Microsoftovih programov, ki porabijo veliko virov

Vsak Windows računalnik je privzeto opremljen s kar nekaj programi svojega stvaritelja, ki pa niso nujno skromni z viri računalnika (kot so sistemski pomnilnik, procesorska moč, pogon, grafična zmogljivost ...).

Microsoft ima v svojem portfelju veliko programov, ki jih uporabljamo (ali pa smo jih primorani uporabljati) za produktivnost, komunikacijo, zabavo in kreativnost. Kar nekaj od teh pa slovi po požrešnosti – tudi takrat, ko je program v mirovanju in ga sploh ne uporabljamo.

Kateri so ti programi?

Ko gre za sistemske vire, Microsoft Teams ni ekipni igralec

Kdo bi si mislil, da je »preprost« program za komunikacijo lahko tako sebičen z viri. Program Microsoft Teams poznamo skoraj vsi. Ni samo program za sestanke, ampak je v bistvu vse-v-enem komunikacijsko orodje. Tudi zato je v poslovnem okolju tako priljubljen. Ampak temelji na ogrodju Electron, kar preprosto povedano pomeni, da gre za instanco spletnega brskalnika v obliki aplikacije. Takšna arhitektura še zdaleč ne slovi po dobri optimizaciji, zato lahko tudi v upravitelju opravil opazite, da Teamsi porabijo veliko procesorskih virov, RAM-a in med delovanjem tudi precej obremenjujejo pogon.

Program Teams ves čas vzdržuje sinhronizacijo klepetov, kanalov, datotek in koledarjev, kar pomeni, da procesi v ozadju nenehno tečejo, tudi ko programa ne uporabljate. Med video klici Teamsi potrebujejo še več virov za upodabljanje video tokov, obdelavo zvoka in upravljanje skupnih zaslonov.

Videoposnetki z visoko ločljivostjo in sestanki z večjim številom sodelujočih lahko povzročijo občuten padec zmogljivosti, zlasti na starejših prenosnih računalnikih. Če želite zmanjšati porabo virov, omejite število sočasnih kanalov in aplikacij znotraj programa Teams, uporabljajte video samo po potrebi in redno čistite predpomnilnik aplikacije.

Preklopiti na alternativo ni enostavno, ker se morajo s tem strinjati vsi v podjetju. Če iščete dobro alternativo, priporočamo Slack za komunikacijo in Google Meet za sestanke.

Microsoft Edge – veliko boljši kot pred desetletjem, še vedno pa je Chromium

Edge je prepotoval dolgo pot. Nadomestil je Explorerja, ki je bil dolga leta tarča posmeha uporabnikov, ki so ga uporabljali samo za namestitev Chroma ali Firefoxa, preden se je znašel v košu.

Microsoft Edge nima takšnega slovesa. Razvijal se je skupaj s platformo Chromium, na kateri temelji tudi Chrome. Videti je razmeroma moderen, je kar hiter in poln naprednih funkcij – premore na primer sinhronizacijo zavihkov v realnem času, vgrajene ima razširitve, kot so navpični zavihki, pa tudi varnostna orodja, kot sta SmartScreen (varuje pred phishing napadi in zlonamernimi stranmi) in Defender.

Njegova požrešnost se pojavi, ko začnemo pretiravati z zavihki, še posebej, ko imamo odprte bolj dinamične spletne strani, na primer družbene platforme ali določene spletne aplikacije. Takrat je poraba pomnilnika in procesorske moči kar velika, vsaj v primerjavi z drugimi brskalniki. K še večji porabi virov prispevajo razširitve in določeni procesi, ki se izvajajo v ozadju, na primer možnost uspavanja zavihkov.

Kaj lahko naredite? Odstranite nepotrebne razširitve, bodite varčni z zavihki in v nastavitvah izklopite tiste napredne funkcije, ki jih ne potrebujete.

Microsoft Visual Studio ni program za običajne računalnike

Če si razvijalec, si že uporabljal Microsoftovo razvojno okolje Visual Studio. Ker pa vključuje urejevalnik kod, orodja za odpravljanje napak, simulatorje in možnost integracije z različnimi knjižnicami, si mora odrezati večji kos pogače.

Sestavljanje in preizkušanje velikih aplikacij v programu Visual Studio porabi veliko procesorja in pomnilnika. Če uporabljate več razširitev in vtičnikov, se zahteve po virih še povečajo. Zagon več projektov ali simulatorjev hkrati lahko na prenosnih računalnikih s skromnejšo strojno opremo povzroči konkretne upočasnitve.

Obstaja nekaj načinov za zmanjšanje vpliva na vaš sistem: onemogočite nepotrebne vtičnike in – če se ukvarjate s preprostejšimi projekti – uporabite manj požrešno različico, kot je Visual Studio Code.

Microsoft Office – odlični programi, ampak tudi breme za računalnik

Peščica uporablja odprtokodni nabor programov LibreOffice, vsi ostali uporabniki pa so preveč navajeni na programe Microsoft Office, da bi sploh razmišljali o menjavi. Če imate spodoben računalnik in Word, Excel, PowerPoint in ostale programe uporabljate za nezahtevne naloge, potem ne boste opazili, da lahko prav ti programi močno obremenijo računalnik. Takoj, ko začnete delati kaj bolj naprednega, pa se poraba hitro poveča.

Word je na primer povsem vsakdanji program, če ga uporabljate za osnovno urejanje in ustvarjanje besedil. Če pa začnete dodajati makrote, različne dodatke in razširitve, možnost sočasnega urejanja v živo, potem potrebuje več virov. Spet se to ne bi smelo močno poznati na splošnem delovanju sistema, razen če boste imeli hkrati vklopljene še druge, bolj intenzivne programe.

Excel je podoben. Za urejanje osnovnih tabel in grafov ne bo zahteval več kot odstotek ali dva sistemskih virov. Pri urejanju večjih podatkovnih baz pa je poraba večja. Formule, kot so VLOOKUP, INDEX-MATCH, formule za polja ali ponavljajoči se izračuni, lahko povečajo obremenitev sistema.

Ko enkrat usvojiš PowerPoint, lahko pričaraš unikatne predstavitve z animacijami, zvočnimi učinki, video utrinki in podobno. Bolj kot si domiseln, več virov bo porabil PowerPoint.

Vsi programi Microsoft Office imajo tudi možnost, da jih povežeš z drugimi programi (Teams, SharePoint, OneDrive), kar prav tako poveča breme na računalnik.

Če bi radi preizkusili alternative, smo že omenili LibreOffice (spiritualni naslednik programa OpenOffice), preizkusite pa lahko še OnlyOffice.

Microsoft OneDrive je prevzel vlogo dvorskega norčka

Kar je bil nekoč Explorer, je danes OneDrive – tarča posmeha in kritik. OneDrive je prednameščen na vseh Windows računalnikih. Je storitev za shranjevanje podatkov v oblaku, kar vsaj v teoriji pomeni, da ne bi smel porabiti veliko virov. Ampak uporabniki se že dalj časa pritožujejo nad pretirano porabo, predvsem RAM-a in procesorja.

Od kod ta poraba? Po vsej verjetnosti je to posledica funkcij, ki delujejo v realnem času, na primer nenehnega spremljanja in sinhroniziranja datotek v različnih napravah. To se izvaja neprekinjeno z namenom, da ima uporabnik vsak trenutek dostop do aktualnih podatkov. Če shranjujete velike knjižnice, pogosto urejate datoteke ali si delite več map, lahko ta sinhronizacija postane operacija, ki zahteva veliko virov, saj močno obremenjuje procesor in pasovno širino. Drug razlog za visoko porabo virov je njegova integracija z ostalimi aplikacijami Microsoft 365, kot so Word, Excel, PowerPoint in Teams, ki omogočajo izmenjavo datotek in sodelovanje v realnem času. Kaj lahko storite? Nastavite si časovnico, kdaj naj se izvaja sinhronizacija. Lahko pa program tudi izbrišete, če ga ne potrebujete ali uporabljate drugo rešitev za shranjevanje v oblaku.

To so Microsoftovi programi, ki slovijo kot največji porabniki. Na seznam nismo uvrstili programov Outlook, Azure Virtual Desktop in Microsoft Defender, čeprav tudi ti z viri niso skromni. So pa manjši porabniki kot našteti.

Microsoft stalno izvaja posodobitve, zato se tudi obnašanje omenjenih programov spreminja. Določena posodobitev lahko zmanjša porabo virov, spet naslednja pa jo poveča. Vsakič, ko Microsoft izboljša interoperabilnost programov, se običajno poveča tudi poraba.

Če res nimate antičnega računalnika in ste povprečen uporabnik, potem teh obremenitev ne boste občutili. Če pa je za vas vsak vir dragocen, potem zdaj veste, kje se nahaja odvečna maščoba.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ADVANTECH SOLUTIONS d.o.o.

Bravničarjeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 030 703 704
S čim se ukvarja Advantech Solutions? Na kratko: Podjetje Advantech Solutions ovrednoti temeljno sestavo vašega podjetja, da bo vaša pot do uspeha optimalna. Strokovnjaki oblikujejo ... Več

Makro Team d.o.o.

Ilaunigova ulica 5, 2230 Lenart v Slovenskih goricah, Tel: 040 410 451, 02 729 25 40
Ste mislili, da je IT podporna služba primerna le za večja podjetja? Zagotavljanje strokovne informacijske podpore bodisi na daljavo ali na fizični lokaciji ima številne prednosti, ... Več

HERLAH d.o.o.

Efenkova cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 586 35 60
Herlah d.o.o. se ukvarja z izdelavo celovitih programskih rešitev s področja računovodstva, trgovine in proizvodnje. Več
Zlati partner

Kontron, d. o. o.

Ljubljanska cesta 24a, 4000 Kranj, Tel: 04 207 20 00
Vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno preobrazbo Z več kot 70 leti izkušenj je podjetje Kontron vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno ... Več