20 let »surfanja« po internetu pri nas
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2006 17. maj razglasila za svetovni dan informacijske družbe. Ob obeležitvi tega dne je direktorat za informacijsko družbo v teh dneh pripravil kar nekaj dogodkov, saj letos v Sloveniji obeležujemo tudi 20 obletnico uporabe interneta.
Na tiskovni konferenci je državni sekretar Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, József Györkös z gosti predstavil zgodovinsko ozadje vpeljave interneta v slovenski prostor in pogled v prihodnost.
Davor Šoštarič in Tomaž Kalin, ki veljata za pionirja interneta v našem prostoru, sta predstavila začetke postavljanja internetnega omrežja in njegov napredek. Na drugi strani se je Andraž Tori kot predstavnik mlajše generacije, ozrl predvsem v prihodnost in dejstvo, kaj vse nam lahko internet še prinese ter predvsem kako ga obrniti sebi v korist in ga izkoristiti še za kaj drugega kot zgolj zabavo in izgubo časa. Opozoril je predvsem na povezovanje interneta z izobraževanjem in zdravstvom. Maja Bogataj Jančič pa je kot strokovnjakinja s področja intelektualne lastnine opozorila predvsem na ureditev statusa avtorskih pravic, ki je zaradi uporabe interneta večkrat ogrožen.
V razpravi se je odprlo tudi vprašanje, zakaj je kljub tehnologiji, ki jo imamo na razpolago, pokritost z optiko izven urbanih naselji pri nas še vedno slaba. Med strokovnjaki je prevladovalo mnenje, da razlog za to tiči pri uporabnikih, ki trenutno zaradi nezahtevnih aplikaciji, dostopnih na slovenskem tržišču še ne potrebujejo večjih hitrosti pri prenosu podatkov.
Direktorat za informacijsko družbo danes ob 18. uri v Cankarjevem domu pripravlja okroglo mizo z naslovom 20 let interneta v Sloveniji: življenjska sprememba, jutri bo med 10. in 17. uro na ploščadi Maximarketa potekala predstavitev dosežkov in ter storitev IKT družbe, v sredo pa bo na Gospodarski zbornici Slovenije ob 18. uri potekala konferenca o Digitalni ekonomiji 2.x.
Prijavi napako v članku