Triki in nasveti
07.03.2017 06:13
Posodobljeno 8 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

10 načinov iskanja z Googlom, za katere še ne veste

..Preverite, kako lahko Googlov spletni iskalnik izkoristite še bolj optimalno..
10 načinov iskanja z Googlom, za katere še ne veste
10 načinov iskanja z Googlom, za katere še ne veste

V dobi napredne tehnologije in hitrega dostopa do svetovnega spleta lahko najdete informacije o praktično vsem. V zgolj nekaj minutah lahko namreč najdete recept za vašo najbolj priljubljeno jed ali pa pridobite informacije o raznovrstnih fizikalnih pojavih. Če pa iščete kaj bolj kompleksnega ali neobičajnega, pa se zna zgoditi, da za to namesto nekaj minut porabite tudi po več ur. K sreči pa lahko ta čas zmanjšate s pametnim iskanjem in z uporabo naprednih možnosti, ki jih ponuja spletni iskalnik Google. V nadaljevanju si poglejte deset načinov iskanja z Googlom, ki bodo znatno pohitrili vaše iskanje.

Ali to ali tisto
Čeprav včasih niste povsem prepričani, kaj natančno iščete, naj vas to ne odvrne od iskanja. To težavo lahko namreč premostite tako, da med iskalnimi nizi vstavite znak “|” ali besedo “or” (na primer “jennifer aniston or lawrence”). Na ta način boste lažje našli vsebino, ki jo želite.

Iskanje z uporabo sinonimov

Tako slovenščina kot angleščina sta polna sinonimov oziroma besed, ki imajo (skoraj) enak pomen kot določene druge besede. Sinonimi pa so pri iskanju informacij na svetovnem spletu zelo uporabni. Zato je priporočljivo, da namesto točno določene besede iščete sinonime, kar storite tako, da pred želeno besedo uporabite simbol “~”. Če na primer v Google vpišete iskalni niz “healthy ~food” vam bo ta podal zadetke, ki bodo povezani z zdravo prehrano, recepti in tudi z različnimi možnostmi za zdravo kosilo ali večerjo.

Iskanje znotraj spletnih strani

Včasih želite poiskati določen članek na izbrani spletni strani. Najlažje ga boste našli tako, da boste z Googlovim spletnim iskalnikom poiskali članek kar neposredno na določeni spletni strani. To naredite tako, da najprej vtipkate URL naslov spletne strani in nato še ključne besede (na primer “racunalniske-novice.com iPhone”).


Moč uporabe zvezdice

Če se pri iskanju informacij na spletu ne morete spomniti določene besede, fraze ali številke, vam Google omogoča uporabo zvezdice oziroma simbola “*”. Z zvezdico preprosto nadomestite besedo ali frazo, ki se je ne morete spomniti (na primer “Windows 10 *”)

Kadar manjkajo številne besede

Če se pri iskanju informacij na svetovnem spletu ne morete spomniti večjega števila besed, si lahko pomagate tako, da vpišete prvo in zadnjo besedo ter vmes dodate besedo “AROUND”, poleg pa v oklepaju vpišete še približno število manjkajočih besed. Na primer ”I wandered AROUND(4) cloud”.

Uporaba časovnega okvirja

Včasih morate nujno najti določene članke, ki so nastali v točno določenem obdobju. Za to zadošča, da takoj za iskalnimi nizi vpišete dva datuma, ki jih ločite s tremi pikami. Na primer, za iskanje člankov med leti 1990 in 2000 vpišete “1990…2000”.

Iskanje po naslovu ali URL povezavi

Za iskanje člankov preko ključnih besed v naslovu zadošča, da v spletni iskalnik Google brez presledkov vpišete besedo “intitle:” (na primer intitle:iPhone). Če pa iščete besede v URL povezavi, pa najprej vpišete besedno “inurl:” (na primer inurl:iPhone).

Iskanje sorodnih spletnih strani

Če ste na svetovnem spletu našli nekaj, kar vam je resnično všeč in bi radi našli sorodne spletne strani, si lahko pomagate s spletnim iskalnikom Google. To boste najlažje naredili tako, da boste najprej vtipkali “related:” in nato spletno stran, ki vam je pri srcu (na primer “related:nike.com”).

Celotne fraze

Če iščemo nekaj zelo specifičnega, si pri uporabi spletnega iskalnika Google lahko pomagate z uporabo navednic, saj gre pri tem za enega izmed najhitrejših načinov iskalna. Če boste na primer v Google vpisali ključne besede I’m picking up good vibrations brez narekovajev, bo iskalnik prikazal zadetke na osnovi posamičnih besed in ne celotne fraze. Če pa želite, da Google išče celotno frazo, morate uporabiti narekovaje. Na primer “I’m picking up good vibrations”.

Nepomembne iskalne besede

Če želite odstraniti nepomembne besede iz iskanja, zadošča, da pred nepomembno besedo uporabite simbol “-“. Če na primer želite na spletu najti zanimive knjige, vendar jih ne želite kupiti, pred besedo nakup uporabite simbol “-” (na primer interesting books “-buy”.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

NJORKA d.o.o.

Tovarniška cesta 4c, 5270 Ajdovščina, Tel: 05 901 21 22
Podjetja se srečujejo z vse več podatki, za njihovo učinkovito obravnavo pa potrebujejo številne programe in aplikacije, kar sčasoma vodi v administracijsko zmešnjavo in posledično ... Več

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več
Zlati partner

INSIS d.o.o.

Erjavčeva ulica 18, 5000 Nova Gorica, Tel: 041 938 792
Podjetje Insis, d. o. o., se s spletno prodajo ukvarja že od leta 2009. Ekipa spletne trgovine PoceniPC.com vestno skrbi za svoje kupce. Najbolj so veseli vašega zadovoljstva, zato ... Več

Minevra, Matjaž Kramar s.p.

Krallova 31, 8000 Novo mesto, Tel: 041-649-387
Kaj lahko za vas naredi podjetje Minevra? Živimo v digitalni dobi, kjer prevladuje računalniška in tiskalna oprema. Iskanje sebi primerno opremo je izziv in za mnoge zamudno opravilo. ... Več