Industrija
Digitalizacija
21.04.2021 10:19
Posodobljeno 4 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Digitalizacija: “Biti ali ne biti”

Že več kot 20 let industrijo spremljam skozi oči svetovalca na področju proizvodnje, logistike, celotnih postavitev IT sistemov in SAP rešitev. Prav tako pa spremembam v panogi sledim kot direktor svetovalnega podjetja PROCESSI.

Avtor: Dušan Andrejič

Že sam naslov podaja misel znanega dramatika Williama Shakespeara. Ta se glasi:  “Biti ali ne biti, to je sedaj vprašanje.” Misel se lahko nanaša tudi na samo digitalizacijo, vse procese, spremembe, informacije in marketing.

Zakaj? Misel nam namreč pove, da o digitalizaciji lahko govorimo kot o neustavljivem procesu sprememb in napredka – enako je veljalo tudi za vse prehodne industrijske revolucije. Pomembno je poudariti tudi, da za začetek procesa sprememb na področju digitalizacije ni odgovorna koronakriza. Je pa nedvomno odgovorna za to, da je sprememb na področju digitalne transformacije vse več.

Spodnja slika ponazarja transformacijo IT skozi čas, prihodnost pa se je začela že leta 2012 z objavo usmeritev Industrije 4.0.

*https://iot-analytics.com/industrial-internet-disrupt-smart-factory/

Tako podjetja kot posamezniki se soočajo z izzivi, ki jih prinaša panoga, znotraj katere delujejo. Poleg navedenega pa preizkušnjo za podjetnike predstavljata tudi aktualna IT tehnološka platforma in samo razumevanje vpliva in nadaljnjih odločitev glede digitalizacije.

Sledenje spremembam na področju digitalne transformacije je izjemno pomembno. Generalni direktor podjetja Cisco, John Chambers, je zapisal, da bo v naslednjih 10 letih propadlo najmanj 40 % podjetij, če ta ne bodo ugotovila, kako poslovanje prilagoditi novim tehnologijam.

Kako se sploh lotiti digitalne transformacije? V splošnem lahko začnemo s spodnjimi vprašanji, ki podajajo razmislek o osnovnih in nadaljnjih poslovnih, tehnoloških in etičnih usmeritvah.

  • Kaj se v digitalni transformaciji podjetja ‘transformira’?
    • Ali transformirate svoj produkt ali storitev?
    • Ali transformirate pot do svojega produkta ali storitve?
    • Ste se odločili za transformacijo obojega?
  • Kaj je v pametni tovarni ‘pametnega’?
    • Ali je to uporaba robota?
    • Ali je to uporaba umetne inteligence?
    • Ali je to uporaba pametnih senzorjev?
  • Kaj je v digitalizaciji ‘digitalnega’?
    • Ali je to uporaba oblačnih storitev?
    • Ali je to uporaba mobilnih naprav?
  • Kaj je v industriji 4.0 ostalo še ‘človeškega’?
    • Ali še potrebujemo delavca?

Poglejmo si primer sektorja avtomobilskih dobaviteljev, ki je v Sloveniji zelo močan. Tu prihaja do trenda selitev iz Azije v Evropo in obenem migracije v smeri zmanjševanja deleža avtomobilske panoge v podjetju v druge industrije z uporabo obstoječih proizvodnih sredstev.

Z zmanjševanjem delov v električnem avtomobilu se zmanjšuje tudi število dobaviteljev, od katerih se zahteva ponujanje bolj celovitih rešitev/sklopov, prilagojenih elektrifikaciji. Na tem primeru se kaže tudi potreba po spremembi informacijske podpore, ki zahteva drugačne prilagoditve in fleksibilnost ne samo kot podporna funkcija v podjetju, ampak kot del verige dodane vrednosti in produkta.

Če je zgornji zapis v vas vzbudil zanimanje in si želite izvedeti še več o prihajajočih spremembah na področju digitalne transformacije, se prijavite na webinar, ki bo 20. 5. 2021. Prijavite se na webinar in odkrijte, kako premagati izzive digitalizacije. Izvedite več: processi.eu/sl/dogodki.

Zaključujemo pa z izjavo podpredsednika uprave podjetja Capgemini, Didiera Bonneta, da je edina napačna poteza pri digitalni transformaciji, ko ne narediš nobenega koraka. (P.R.)


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Processi.
Vas zanima več iz te teme?
avtomobilska industrija Industrija 4.0


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

GS1 Slovenija

Dimičeva ulica 9, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 5898 320
GS1 Slovenija je neodvisna in nepridobitna organizacija na področju mednarodnih standardov GS1 za identifikacijo, zajem in elektronsko izmenjavo podatkov v Sloveniji. Ima preko ... Več

Seyfor d.o.o.

Cesta Goriške fronte 46, 5290 Šempeter pri Gorici, Tel: 05 393 40 00
Poslovni računalniški programi za javni sektor, podjetje, zasebnike ali obrtnike Saop je leta 1987 med prvimi v Sloveniji ponudil programsko opremo in je danes eden izmed vodilnih ... Več
Zlati partner

AVTERA d.o.o. – LINKSYS

Litijska 259, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 01 58 53 610
Linksys, internet - sinonim za kvalitetno mrežno opremo, ki zagotavlja stik s svetom. Zmogljiva, varna in zanesljiva oprema za dom in manjša podjetja. Rešitve, ki jih Linksys ponuja, ... Več
Zlati partner

TELEMACH d.o.o.

Brnčičeva ulica 49a, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 070 700 700
Telemach je eno glavnih telekomunikacijskih podjetij v Sloveniji in hkrati najhitreje rastoči mobilni operater v državi. Uporabnikom ponuja napredne televizijske storitve v ločljivostih ... Več