Življenjski slog
07.10.2024 14:27
Posodobljeno 2 meseca nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Z aktivno samooskrbo SunContract utrjuje trajnost in konkurenčnost poslovnega modela ter ohranja viške za svoje stranke

Dobavitelj električne energije SunContract spoštuje odločbo Agencije za energijo in je že implementiral vse njene zahteve. Kljub temu SunContract s svojo storitvijo Aktivna samooskrba samooskrbnim odjemalcem, ki so vključeni v shemo net-meteringa, omogoča, da ohranjajo viške energije tudi v prihodnje.
Gregor Novak in Jernej Škoflek
Gregor Novak in Jernej Škoflek

Prvega oktobra letos je začel veljati nov omrežninski akt, za katerega c SunContractu menijo, da bo kmalu postal glavna ovira za konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Poleg tega bo znatno povečal stroške večini lastnikov sončnih elektrarn, ki so prvi prispevali k zelenemu prehodu in so vključeni v shemo net-meteringa.

Odločitev Ustavnega sodišča in Agencije za energijo

Prejšnji teden so v podjetju SunContract prejeli dve ključni novici.

  1. Ustavno sodišče jih je obvestilo, da ne bo presojalo njihove pobude za oceno ustavnosti in zakonitosti pravil za delovanje trga z električno energijo, saj mora SunContract najprej izčrpati vsa pravna sredstva. To pomeni, da morajo najprej vložiti odškodninsko tožbo zoper Republiko Slovenijo zaradi nastale škode. Šele po izčrpanju vseh pravnih sredstev (prvostopenjsko sodišče, višje sodišče, vrhovno sodišče …) bo Ustavno sodišče odločalo o ustavni pobudi.
  2. Agencija za energijo jim je z odločbo prepovedala zaračunavanje stroškov finančne izravnave, ki nastajajo zaradi dobave električne energije samooskrbnim odjemalcem v sistemu net-meteringa.

Dobavitelji električne energije, združeni v Energetski zbornici, ocenjujejo, da bo letošnji strošek net-meteringa znašal približno 18 milijonov evrov. SunContract pokriva deset odstotkov samooskrbnih odjemalcev, kar pomeni, da mora desetino tega stroška nositi sam – to je povprečno 30 evrov (brez DDV) na stranko na mesec. Kritje tega stroška predstavlja velik finančni pritisk na dobavitelje, saj ga država ne pokrije. Kljub opozorilom in aktivnostim, ki so jih sprožili dobavitelji, Ministrstvo za okolje in prostor (MOPE) do danes še ni pripravilo sistemske rešitve.

Zakon o gospodarskih družbah nalaga, da podjetja ravnajo kot dobri gospodarji. Agencija za energijo od SunContracta zahteva, da zavestno ustvarja izgubo, saj mu je prepovedala, da te stroške strankam zaračuna. Okoliščina, da država teh stroškov dobaviteljem ne povrača, Agencije za energijo ne zanima, pravijo.

Izzivi z net-meteringom

Net-metering je shema, ki so jo v nekaterih evropskih državah zasnovali kot podporni mehanizem za spodbujanje uporabe obnovljivih virov energije, predvsem sončnih elektrarn (SE). Ključni element te sheme je, da gospodinjstvom in malim poslovnim odjemalcem, ki proizvajajo električno energijo iz SE na svojih strehah, omogoča, da presežek energije shranijo v omrežju in jo kasneje, ko jo potrebujejo, prevzamejo nazaj v razmerju 1:1. Ta način je še posebej ugoden v nočnem času ali pozimi, ko lastna proizvodnja energije ni mogoča ali je veliko nižja.

V SunContractu poudarjajo, da sistem net-meteringa že od začetka ni bil dobro zasnovan, plačevanje stroškov finančne izravnave je bilo skrito kar v tako imenovanem nemerjenem odjemu. Strošek je bil sprva nizek, saj je bilo lastnikov SE malo, volatilnost cen elektrike pa majhna. Nastale stroške izravnave smo dobavitelji pokrivali sorazmerno glede na število strank v nemerjenem odjemu.

V zadnjem času so cene na trgu električne energije začele močno nihati. Cene električne energije so v urah, ko samooskrbni odjemalci odjemajo električno energijo iz omrežja (zjutraj, zvečer, ponoči, v dnevih z manj sonca), v povprečju za približno sto odstotkov višje od cen v »sončnih« urah, ko samooskrbni odjemalci električno energijo oddajajo v omrežje. To dobaviteljem povzroča visoke stroške, saj imajo stranke z zakonom zagotovljeno pravico letnega net-meteringa po načelu 1:1 ne glede na trenutne tržne cene, in to za obdobje celotne življenjske dobe njihove SE. Govorimo o obdobju približno 30 let.

Pri SunContractu so na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo že v začetku leta naslovili vprašanja ter začeli opozarjati, da bi morala država prevzeti stroške, ki jih net-metering prinaša. Ministrstvo, pravijo, ni niti odgovorilo niti ni pripravilo nobene rešitve, kar pomeni, da se dobavitelji ne moremo ustrezno pripraviti na prihodnje leto.

Dobavitelji električne energije, združeni v Energetski zbornici, si prizadevajo za večjo transparentnost in sistemske rešitve, ki bi omogočile stabilno ter pošteno delovanje trga z električno energijo. Eden ključnih predlogov je, da država najde vir financiranja za pokrivanje stroškov net-meteringa, ki trenutno bremenijo dobavitelje. V nasprotnem primeru bi lahko to negativno vplivalo na celoten trg električne energije in zaupanje strank v uporabo obnovljivih virov energije.

Net-metering, ki so ga zasnovali kot orodje za spodbujanje prehoda na obnovljive vire energije, je zdaj postal veliko breme za dobavitelje. Reševanje teh izzivov bo zahtevalo hitro in učinkovito ukrepanje države, da bi ohranila stabilnost energetskega trga in še naprej spodbujala uporabo sončne energije v Sloveniji ter s tem prispevala k izpolnjevanju zavez na področju razogličenja.

SunContract ohranja viške tudi v prihodnje

SunContract je leta 2018 kot prvi v Sloveniji uvedel storitev, ki omogoča prenos viškov električne energije. Zaveda se, da lahko s to storitvijo prispeva k cilju EU in Slovenije, da bomo do leta 2050 popolnoma prešli na obnovljive oziroma brezogljične vire energije.

Naše odločitve temeljijo na treh ključnih razlogih:

  1. pravičnost do strank, ki so investirale v SE – da same razpolagajo s pridelanimi viški;
  2. spodbujanje samooskrbe in možnost prenosa viškov družinskim članom ali prijateljem;
  3. viški predstavljajo prihranke, ki zmanjšujejo stroške gospodinjstev.

Čeprav se ne strinjajo z odločbo Agencije za energijo, jo bodo spoštovali, pravijo. Kljub temu bodo še naprej ohranjali viške za vse stranke, ki so vključene v zeleni prehod prek SunContractove platforme.

Aktivna samooskrba – rešitev za prihodnost

SunContract zgoraj omenjenih stroškov finančne izravnave še ni zaračunal nobeni svoji stranki, zato odjemalci niso bili v ničemer prikrajšani. Kar pomeni, da tudi ni potrebe, da bi karkoli vračali. Vseeno pri SunContractu viški ostajajo tudi v prihodnje.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
električna energija


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več
Zlati partner

TEKSEL d.o.o.

Tržaška cesta 132, 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 77 25
Skoraj vsak mora vsebino, namen in vrednost svojega dela sporočiti strankam, obiskovalcem ali sodelavcem. Multimedijska oprema z integriranimi avdio in video funkcijami pomaga širiti ... Več

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več
Zlati partner

Huawei

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 080 9808