»Vedite se kot zagonsko podjetje z veliko empatije«
Včeraj je na Brdu pri Kranju več kot 600 udeležencev 14. SAP Foruma Slovenija razpravljalo o tem, kako digitalizacija spreminja posel pa tudi ljudi. Tako za ponavljajoča se opravila kot za ‘prezahtevne’ naloge že imamo stroje, in tako se lahko osredotočimo na to, da smo končno ljudje, je izpostavil Martin Wezowski, glavni oblikovalec in futurist SAP-jeve globalne inovacijske mreže, ki je prepričan, da bi Slovenija morala izkoristiti prednost svoje majhnosti: »Vas to dela super agilne in lahko preskočite druge s tem, da se vedete kot zagonsko podjetje z veliko empatije do potreb ‘potrošnikov’, izjemnimi sposobnostmi prototipiziranja in eksperimentiranja, ki so hitrejše kot drugod.« Kenneth Stevens, glavni tehnološki svetovalec SAP EMEA, je prepričan, da digitalizacija pomembno povečuje ‘engagement’ in retencijo zaposlenih. Jaroslav Šišolak iz Slovaške nogometne zveze pa meni, da bo 1. septembra, ko se bosta v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo pomerili Slovenija in Slovaška, ravno zaradi tehnologije prednost na njihovi strani.
»Predstavljam si, da bi to lahko tukaj delovalo zelo zelo dobro«
Eden izmed najbolj inovatih ljudi v Nemčiji po izboru časnika Handelsblatt Martin Wezowski poudarja, da »moramo razumeti prihodnosti, saj so eksponencialne, onkraj našega razumevanja. So nepričakovane, zato si poskušajte predstavljati nekaj fantastičnega, saj je verjetno bolj resnično, kot mislite. In ko oblikujete vašo prihodnost, uporabite empatijo. Kakšen odnos boste imeli s prisotnimi na tistem ‘trgu’. Prihodnost povejte (ali narišite), da se lahko pogovajate o njej: je tako pravilno, je to tisto, česar si želimo?« Tako delujejo tudi v inovacijskem centru SAP-ja, ki je, kot je uvodoma povedal generalni direktor SAP Slovenija Gregor Potočar, danes povsem drugo podjetje, kot je bilo ne samo pred 45 leti ob njegovi ustanovitvi, ampak celo dobro leto dni nazaj.
Wezowski je ramišljal tudi o Sloveniji in o slovenskih podjetjih: »Prihodnost se premika hitro, kajne? In je eksponencialno hitrejša vsakokrat, ko pogledate, in konvergira na nepričakovane načine. Toda! Lahko si zamišljate, lahko si predstavljate, kje želite biti. In najboljši način za to je, da se obrnete na svoje stranke, svoje partnerje, na zagonska podjetja, univerze in ustvarite ko-inovativno okolje o tem, kje želite biti. To je nasvet vsem, ki se želijo premakniti iz 3. v 4. industrijsko revolucijo. To so namreč orodja. Razumite spremembo in oblikujte prihodnost, v kateri želite živeti. Skupaj z drugimi ljudmi. Hkrati pa izkoristite prednost dejstva, da ste majhen narod, kar se tiče števila ljudi. Morda ste majhen narod, ko govorimo o velikosti, povprečni velikosti podjetja in prihodkih, vendar vas to dela super agilne in lahko preskočite druge s tem, da se vedete kot zagonsko podjetje z veliko empatije do potreb »potrošnikov«, izjemnimi sposobnostmi prototipiziranja in eksperimentiranja, ki so hitrejše kot drugod. Predstavljam si, da bi to lahko tukaj delovalo zelo zelo dobro.«
»Nove tehnologije bodo pomembno povečale ‘engagement’ in retencijo zaposlenih«
Glavni tehnološki svetovalec SAP EMEA Kenneth Stevens je na forumu predstavil platformo za internet stvari, umetno inteligenco in ‘blockchain’ tehnologijo, ki je hkrati več kot tehnološki sistem in je osnovana na konceptu oblikovalskega razmišljanja (orig. design thinking). Z njo lahko podjetja uresničijo lastno digitalno preobrazbo, ‘ustvarjena’ pa je za najrazličnejša poslovna področja – HR, finance, prodajo in marketing, preskrbovalno verigo idr. A ni govoril le o tehnološki plati, ampak tudi o vplivu novih tehnologij na ljudi: »Menim, da bodo nove tehnologije povzročile 20 do 50-odstotno porast produktivnosti zaposlenih. Kar je rast, ki je nismo videli že vse od vpeljave orodij za dvig učinkovitosti ERP sistema v zgodnjih 90-ih letih.Priložnost je prevelika, da bi jo direktorji zanemarili. Še več, verjamem, da bodo pomembno povečale ‘engagement’ in retencijo zaposlenih.«
Prednost je na strani Slovaške
Veliko radovednih vprašanj je bil na dogodku deležen tudi Jaroslav Šišolak iz Slovaške nogometne zveze, ki je na SAP Forumu Slovenija 2017 predstavil napredno analitično rešitev, ki med drugim zelo natančno analizira lastno delo ter igro nasprotnikov ter trenerjem omogoča skrben in natančen razvoj posameznih igralcev in spremljanje njihovega napredka, Slovaška nogometna zveza pa jo je prav pred kratkim začela uporabljati. So prva nogometna zveza s tovrstno rešitvijo v regiji Srednje in Vzhodne Evrope, nanjo pa se zanašajo tudi nekdanji evropski in aktualni svetovni prvaki Nemci. »Res je nenavadno, da smo na nogometnem zemljevidu poleg Nemške nogometne zveze. To je za nas nekaj zelo pomembnega«, pravi Šišolak, ki je prepričan, da bo 1. septembra, ko se bosta na nogometni zelenici v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 2018 v Rusiji pomerili Slovaška in Slovenija, prednost na strani Slovaške: »Vsekakor verjamemo, da bo prednost na naši strani, ker imamo to rešitev. Veseli nas, da imamo to rešitev, je pravzaprav čisto nova za nas, trenutno zbiramo podatke, vsekakor pa verjamemo, da bo to naša prednost.« Kot eno glavno prednosti te rešitve (SAP Sports One) Šišolak izpostavlja in večkrat poudari tudi uporabniški vmesnik, ki »je pravzaprav igra. In vsi se radi igramo! To je prihodnost.« Ta rešitev, opremljena s podatki o nogometaših ter nogometni igri, obdelanimi v realnem času, omogoča trenerjem lažje oblikovanje zmagovalne taktike in ustvarjanje konkurenčne prednosti pred nasprotnikom. Hkrati pa olajšuje mnoge vidike priprav tudi za igralce, ki tako sproti prejemajo tudi opozorila o zamikih/spremembah v povezavi s treningi in druge informacije. Gre za rešitev, ki je prejela ne le poslovne, ampak tudi oblikovalske potrditve.
Primeri in nasveti
Forum je postregel tudi z drugimi zanimivimi primeri tujih in domačih institucij, ki so že digitalizirale vsaj del svojega delovanja. Tudi Skupina Gorenje namreč že aktivno stopa po poti digitalne preobrazbe. Vzpostavljajo informacijsko platformo, ki bo zagotovila dolgoročno osnovo za poosebljeno, celovito in od komunikacijskega kanala neodvisno uporabniško izkušnjo ter uvedbo najnaprednejših digitalnih storitev za njihove deležnike: »S tem bo Skupina Gorenje povečala notranjo učinkovitost in pridobila nove tržne priložnosti za obstanek na konkurenčnih globalnih trgih«, pravi mag. Jože Steblovnik, direktor informatike in telekomunikacij v Gorenju.
Inovativne storitve in nove poslovne modele, predvsem pa, kako do izboljšanja konkurenčnosti in prepoznavnosti na globalnem trgu 3D-storitev, je predstavila Monika Zajc iz hčerinskega podjetja Pošte Slovenije – EPPS. Svojo zgodbo pa je predstavil tudi logistični velikan Waberer’s International, ki je nadgradil spremljanje logističnih dejavnosti, tovora in poslovanja nasploh ter tako izdatno pohitril in pocenil procese.
Za nasvete je poleg primerov iz prakse poskrbela tudi okrogla miza. Gregor Rebolj, podjetnik in investitor, Kyuriosity, vodja digitalnega marketinga v Gorenju Vladimir Nardin, namestnica direktorja Elektronsko Pismo Pošte Slovenije Monika Zajc, direktor IKT infrastruktura in storitve B2B v Telekomu Slovenije Miha Praunseis ter direktor SAP Slovenija Gregor Potočar, so na podlagi svojih raznovrstnih izkušenj razmišljali o tem, kako se soočiti z novo poslovno realnostjo in jo obrniti v svoj prid.
Prijavi napako v članku