Računalništvo, telefonija
21.12.2019 10:13
Posodobljeno 5 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Vas zanima, katero mesto ima največ nadzornih kamer na svetu?

Vas zanima, katero mesto ima največ nadzornih kamer na svetu?
Vas zanima, katero mesto ima največ nadzornih kamer na svetu?

Britansko podjetje Comparitech je tudi letos objavilo raziskavo, v kateri analizirajo število nadzornih (varnostnih) kamer po večjih mestih sveta. Še enkrat več so prišli do ugotovitve, da so mesta na Kitajskem tista, ki imajo daleč največ kamer na prebivalca. Kar osem od desetih najbolj nadzorovanih mest najdemo na Kitajskem.

Letošnja zmagovalka je mesto Chongqing, ki ima kar 2,58 milijona kamer. Glede na število prebivalcev, dobrih 15 milijonov jih je, to pomeni, da imajo eno kamero na vsakih šest prebivalcev. Chongqing ima več nadzornih kamer, kot katerokoli drugo mesto po svetu. Za njim zaostajajo celo Peking, Šanghaj in tehnološko mesto Shenzhen.

Po podatkih kitajskega Ministrstva za javno varnost bi naj ob koncu letošnjega leta v državi bilo aktivnih 626 milijonov nadzornih kamer. Do leta 2022 pa bi ta številka lahko še zrasla in dosegla celo eno kamero na človeka.

Na lestvici desetih najbolj nadzorovanih mest najdemo tudi London, na šestem mestu s 627,707 kamerami, ki pokrivajo 9 milijonov prebivalcev in Atlanto, Georgia, ki je pristala na desetem mestu s 7,800 kamerami za 501,178 ljudi.


10 mest z največ nadzornimi kamerami na osebo:

  1. Chongqing, Kitajska
  2. Shenzhen, Kitajska
  3. Šanghaj, Kitajska
  4. Tianjin, Kitajska
  5. Ji’nan, Kitajska
  6. London, Velika Britanija
  7. Wuhan, Kitajska
  8. Guangzhou, Kitajska
  9. Peking, Kitajska
  10. Atlanta, ZDA

»Closed-circuit television (CCTV)« kamere lahko uporabljamo za različne stvari, od preprečevanja kriminalnih dejanj, spremljanja prometa, do nadziranja procesov v industrijskih obratih. Kamere, ki so opremljene s tehnologijo prepoznavanja obraza, omogočajo prepoznavanje identitete vseh, ki jih CCTV kamera posname. To pa seveda dviguje veliko prahu na področju mednarodnih pravic zasebnosti in kršenju takšnih in drugačnih zakonov. Glede na politike o zasebnosti po številnih svetovnih državah, bi moralo biti zbiranje in uporaba biometričnih podatkov omejeno na ljudi, ki so bili vključeni v kazniva dejanja. Torej ne za splošno rabo na populaciji, ki niso sodelovali v takšnih dogodkih. V določenih primerih zakoni celo narekujejo, da bi ljudje morali imeti vpogled v to, katere biometrične podatke vlade imajo in kaj z njimi počnejo.


Kitajski nadzorni sistemi brez slabe vesti kršijo vse standarde zasebnosti

»To, kar spremljamo je bitka za najbolj toge načine nadzora. Med seboj tekmujejo vse policijske organizacije na Kitajskem in vsaka trdi, da uporablja najbolj inovativne načine masovnega nadzora družbe«, pravi Maya Wang, višja raziskovalka v podjetju Human Rights Watch. Vsi ti nadzorni sistemi so deležni razvoja brez, da bi strokovnjaki v ozir vzeli tudi druge parametre zasebnosti.

»Globina nadzora Kitajske vlade in sam način masovnega nadzora nad prebivalci države je v teh modernih časih skorajda nepredstavljiva, vendar po drugi strani nekaj povsem normalnega«, je dodala Wangova. Zanimivo je tudi to, da je Comparitech našel zgolj minimalno korelacijo med številom javnih CCTV kamer in varnostjo oz. stopnjo kriminalitete. To pomeni, da v najbolj nadzorovanih mestih in državah te stopnje niso najnižje oz. da več kamer ne nujno pomeni, da bo mesto bolj varno.

»Med vsemi mesti, ki smo jih vključili v našo raziskavo, jih večina razmišlja o dodatnem povečevanju števila CCTV kamer, ali o vključevanju dodatnih nadzornih ukrepov«, je povedal Paul Bischoff iz podjetja Comparitech. Recimo Singapur ima v načrtu postavitev približno 100.000 kamer s tehnologijo prepoznavanja obraza na ulične svetilke, Chicago je prav tako zaprosil za dodatnih 30.000 kamer in tudi Moskva bi na do konca letošnjega leta že imela okrog 174.000 nadzornih kamer po celem mestu.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

BROTHER CEE GmbH

Glavna cesta 46, 4202 Naklo, Tel: 030 600 474
Dejavni so v 28 državah, Brotherjevi izdelki pa so na voljo v več kot 100 državah.  Od ustanovitve korporacije leta 1934 si prizadevajo, da bi ideje prenesli v prakso z ustvarjanjem ... Več
Zlati partner

E-športna zveza Slovenije (EŠZS)

Zvezda 19, 1000 Ljubljana,
E-šport je v preteklem desetletju doživel izjemno rast, tako glede gledanosti, raznovrstnosti in prihodkov. Povečana gledanost, k čemer so prispevale platforme za pretakanje vsebin ... Več
Srebrni partner

IPM Skupina, Holding d.o.o.

Dunajska cesta 106, 1000 Ljubljana,

HERLAH d.o.o.

Efenkova cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 586 35 60
Herlah d.o.o. se ukvarja z izdelavo celovitih programskih rešitev s področja računovodstva, trgovine in proizvodnje. Več