Varnostno poročilo BitDefender laboratorijev za november
BitDefender, večkrat nagrajeni globalni ponudnik protivirusnih programov in podatkovnih varnostnih rešitev, je predstavil lestvico desetih najpogostejših okužb z digitalnimi škodljivci v mesecu novembru. Pretekli mesec je prvih 10 digitalnih škodljivcev predstavljalo vsega 52 odstotkov vseh groženj, kar je v manj od povprečja zadnjih mesecev.
Uporabnike računalnikov je v novembra najbolj nadlegoval škodljivec Packer.Malware.NSAnti.J. Gre za programe, ki se skrivajo za kriptirano zaščito NSAnti, s katero želijo pretentati protivirusne rešitve. Za nameček gre za polimorfno obliko kode, ki zazna, da deluje v virtualnem okolju in se ob takšnem poskusu odkrivanja sesuje. Zato je samodejno odkrivanje novih različic za varnostna podjetja zelo oteženo opravilo, a ga BitDefenderjevi proaktivni pogoni odkrijejo v vseh oblikah. 28,62% odstotka je spoštljiv podatek o okužbah računalnikov.
2. mesto na lestvici okužb je z večjim zaostankom (11% okužb račuanlniških sistemov) pripadlo stari grožnji BehavesLike:Trojan.Downloader in njenim številnim podrazličicam. Bronasta digitalna kolajna za število okužb pa je novembra pripadla škodljivcu Win32.Netsky.P@mm, ki sta mu sledili še dve sorodni različici.
Sredino oktobrske lestvice predstavlja kopica starih in zelo starih virusov, ki se razpošiljajo po elektronski pošti. To le potrjuje dejstvo, da s pomočjo (okuženih) varnostnih kopij in visoko zanesljivih računalnikov virusi nikoli ne izumrejo. Tudi kopica neželene pošte s priponkami v obliki PDF-dokumentov in drugih okužb je bila pretekli mesec učinkovito zaustavljena in med uporabniki ni povzročila večje škode.
“Doba obsežnih virusnih izbruhov je očitno mimo, toda vstopamo v novo obdobje, kjer so škodljivci skriti in kar se da raznoliki, za varnostna podjetja pa predstavljajo še večji izziv,” je rezultate komentiral Viorel Canja, vodja BitDefender laboratorijev.
Prijavi napako v članku