Škodljive programske kode vse bolj ogrožajo uporabnike mobilnikov Android
Število uporabnikov pametnih mobilnih telefonov, opremljenih z mobilnim operacijskim sistemom Android, narašča z vrtoglavo hitrostjo. Samo v zadnjem tromesečju lanskega leta je bilo prodanih skupno 33 milijonov pametih mobilnih telefonov Android. Zato ne preseneča, da priljubljeni mobilni sistem postaja vse bolj zanimiv tako za pisce škodljivih programskih kod kot organiziran kriminal.
To je potrdil nedavni pregled programske opreme na portalu Android Market. Googlovi programerji so na njem našli kar 21 aplikacij, okuženih s škodljivo programsko kodo. Tu je šlo za programsko opremo podjetja Myournet. V primeru okužbe s škodljivo programsko opremo, ta prične z aktivnostmi zbiranja vseh podatkov, ki so shranjeni na pomnilniku mobilnika. Te nato preko interneta posreduje oddaljenim strežnikom.
Čeprav so Googlovi programerji nemudoma odstranili okuženo programsko opremo iz portala Android Market, je bila ta že prenesena dobrih 50 tisoč krat. To sicer ne preseneča, saj so bile poimenovane na način, da so jih uporabniki zlahka zamenjali za priljubljene igre in programe. Največkrat prenesena okužena programska oprema je bila Super Guitar Solo.
Če uporabljate pametni mobilni telefon z mobilnim operacijskim sistemom Android, vam priporočamo, da preden namestite določeno programsko opremo, prej natančno preverite seznam vseh njenih zahtev glede dostopa do funkcionalnosti mobilnika. V primeru dvomov, »zanesljivost« programske opreme preverite na spletu s pomočjo spletnega iskalnika Google. Lahko si namestite celo mobilni požarni zid in protivirusni program. Po pomoč se seveda lahko zatečete še na Forum Računalniških novic.
Prijavi napako v članku